Uyurken bile kilo vermenin mümkün olduğunu açıklayan Canan Karatay işin sırrını verdi

Canan Karatay, yine ezber bozuyor. Gerçekten uyurken kilo vermek mümkün olabilir mi?

Uyurken bile kilo vermenin mümkün olduğunu açıklayan Canan Karatay işin sırrını verdi
Yayınlanma Tarihi : 17 Eylül 2022 01:21

Ulusalpost.com / Uzun bir süredir kilo verme konusundaki araştırmalar dikkat çekiyor. Ancak Canan Karatay bu konudaki uzman isimlerden biri. Canan Karatay'a göre kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor değil. Sadece işin kuralını bilmek gerekiyor. Sağlıklı yaşam denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Canan Karatay kilo vermenin püf noktalarını anlattı.

tv100.com'da yayınlanan bir içerikte Canan Karatay, kilo vermenin sırlarını anlattı.

Sağlıklı yaşam ile ilgili açıklamalarıyla çok konuşulan Prof. Dr. Canan Karatay, uykuda kilo verebileceğinizi söyledi. Karatay, yemeklerden 4-5 saat sonra devreye giren leptin hormano adlı hormonun, yağları yaktığını belirtti. Bu hormon depolanmış yağları kan şekerine dönüştürüp gerekli enerjiyi sağlıyor.

AKŞAM 8 KURALINA DİKKAT

Öte yandan akşam 8'den sonra herhangi bir şey yememek gerekiyor. Bazılarımız 8'den sonra çay yanına kurabiye, pasta veya benzeri yiyecekler tüketiyor.

Kimilerimiz ise cips, kuru yemiş veya meyve gibi yiyecekler tüketiyor.

Oysa yanlış yapılıyor. 

Akşam 8 sonrasında tüketilen yiyecekler fazladan kilo alımına yol açıyor. Bu yüzden akşam 8'den sonra bir şey yememek gerekiyor. Bunun yerine içecek tüketilebilir sakınca yok.

ZAYIFLAMAYA KATKI SAĞLAYAN YİYECEKLER

Zayıflatan yiyeceklerin gerçekten olup olmadığı merak konusu olmuştur. Bu konuda uzmanların hazırlamış olduğu bir liste bulunuyor.

memorial.com.tr sitesinde yayınlanan bir içerikte zayıflamaya katkı sağlayan besinlerin bir listeis paylaşıldı.

Yüksek protein içeriyor: Baklagiller


Yüksek lif ve protein içeriği ile tokluk sürecini uzatan besinlerdir. Ayrıca dirençli nişasta olarak adlandırılan bir karbonhidrat türünü içerir. Bu sayede kilo kaybı açısından yararlıdır. Mercimek, kuru fasülye, barbunya ve nohut, bu besin gurubu içerisinde yer alan besinlerdir. Yağ oranı azaltılarak pişirilmesi, günlük yağ tüketiminin azaltılmasını sağlar.

Hem doyurucu hem tok tutuyor: Peynir


Süt ürünleri protein açısından zengin besinlerdir. Ayrıca içerdikleri kalsiyum minerali zayıflamayı destekler. Bu ürünlerden olan peynir, süt ve yoğurta göre çok daha az karbonhidrat ve kalori, çok daha fazla protein içerir. Lor peyniri gibi çökelek gibi peynirler diğerlerine oranla çok daha az kalori içerdiklerinden ve daha doyurucu olduklarından zayıflamaya yardımcı besinler olarak değerlendirilir.

Sağlıklı tokluk sağlıyor: Avokado


Yağ içeriği ile birlikte su oranı da fazla olan bu meyve, düşünüldüğü kadar kalorili değildir. Bu meyvenin zayıflamaya yardımcı besinler içerisinde olması için en uygun tüketim şekli, salatalara eklenmesidir. Bu sayede sebzelerin doyuruculuğunu artırır.

Kan şekerini dengeliyor: Elma sirkesi


Elma sirkesi, zayıflama konusunda uzun süredir popüler olan bir besindir. Karbonhidratlı besinler yenildikten sonra kan şekerinin düzenlenmesini sağlar ve doygunluk hissini artırır. Uzun süreli düzenli kullanımının sağlık üzerine olumlu etkileri de vardır.

Sağlıklı yağ kaynağı: Fındık


İçerdiği yağ nedeni ile zayıflama programlarında korkularak yaklaşılabilen fındık, aslında faydalı bir besindir. İçerdiği lif ve sağlıklı yağlar sayesinde metabolizmayı destekler. Tüketim miktarı, yine günlük tüketilmesi gereken kaloriye göre ayarlanmalıdır.

Denizden gelen sağlık: Somon


Somon balığı gibi yağlı balıklar, içerdikleri yağ çeşidi olan omega -3 dolayısı ile muhteşem etkileri olan protein kaynaklarıdır. Somon, balıklar içerisinde diğerlerine nispeten daha az kalorisi olan ve daha uzun süre tok kalmayı sağlayan bir balıktır. Yapılan araştırmalar, somon tüketiminin obezite ve metabolik hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde, iltihapların engellenmesinde etkili olduğunu göstermektedir.

Liften zengin: Lahanagiller


Brokoli, karnabahar, lahana, Bürüksel lahanası bu sebzelerdendir. Lif oranı yüksektir. Diğer sebzelere oranla daha fazla ve daha kaliteli protein içerikleri vardır. Yüksek lif, protein ve düşük kalorileri ile zayıflamaya yardımcı besinlerdir.

Haftada 3-4 kez tüketebilirsiniz: Dana eti ve tavuk göğsü


Diyet içeriğinde protein kaynaklarının bir miktar artırılmasının gece acıkmalarını yarı yarıya azalttığı kanıtlanmıştır. Bu da kırmızı etin zayıflayamaya yardımcı bir besin olmasını sağlar. Haftada 3-4 kez 100-120 gram kadar kırmızı et tüketimi, olumlu etkileri görmek için yeterlidir. Eğer hali hazırda kalp, karaciğer gibi hastalıklarınız mevcut ise elbette bu tüketimi azaltmak gerekmektedir.

Pişirme yöntemi faydasını belirliyor: Patates


Patates, diyet programlarında daima uzak durulması gerektiği düşünülen bir besindir. Ancak haşlanarak tüketildiğinde kişide kan şekeri ile ilgili bir rahatsızlık yok ise son derece faydalıdır. Beslenme öğününde ekmek niyetine tüketilebilecek olan bir sebzedir. Bir ince dilim ekmek, bir avuç içi kadar patatesle eşdeğerdir.

Besinlerin kalorisini düşürüyor: Çorba


Sebzeleri katı olarak tüketmek yerine çorbasını yaparak tüketmenin; alınan kaloriyi azalttığı, tokluk süresini ise uzattığı yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Acıkmayı geciktiriyor: Yumurta


Yumurta, yüksek kaliteli proteine ve sağlıklı yağlara da sahiptir. Uzun süre tokluğu destekleyen ve gün içerisinde daha az acıkmanızı sağlayacak olan zayıflamaya yardımcı bir besindir. Kalp, kolesterol sorunu olmayanlar günde bir kez yumurta yiyebilir.

ağ yaktırıyor: Yeşil yapraklı sebzeler


Yeşil yapraklı sebzeler, çok düşük kaloriye ve sağlıklı karbonhidratlara sahiptir. Lif içerikleri de yüksektir. Özellikle içerdikleri kalsiyum ile yağ yakmaya yardımcıdırlar. Yaptığınız yemeğin hacmini artırırken kalorisini artırmayan bu besinler ile birlikte doyarak kilo vermek mümkün olur.

Probiyotik deposu: Yoğurt


Yoğurt, bağırsak sağlığımız için çok önemli olan probiyotik özellikte bir besindir. Sağlıklı bir bağırsak sayesinde obezite engellenebilir, leptin ve insülin direnci kırılabilir ve enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturulabilir. 2 yaşından sonra toplam yağ tüketimini azaltmak için yarım yağlı yahut az yağlı yoğurtlar tercih edilmelidir.

Midede şişiyor: Chia


Chia tohumları, dünyadaki en besleyici besinler arasında yer almaktadır. Bir porsiyonunda 11 gram lif içeren bu besin tam bir bağırsak polisi olarak adlandırılmaktadır. Yenildiği zaman içerisine hapsedebildiği su miktarı fazla olduğu için midede şişerek doygunluk hissinin daha çabuk oluşmasını ve uzun süre korunmasını sağlamaktadır.

Görüldüğü gibi işin kuralı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Tüm bunlara ek olarak hareketli bir yaşamda sürmek gerekiyor. Bu kapsamda günde en az 10 bin adım yürüyüş yapmak gerekiyor. Ne kadar yürüyüş yaparsak o kadar enerji harcamış oluyoruz.

Yürüyüş yapmak sadece kilo vermeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda da ruh sağlığı açısından da faydalıdır. Bu nedenle temiz bir havada yürüyüş yapmak her zaman faydalı bir davranış olarak dikkat çekmektedir.

Güne başlarken en az 2 bardak su içerek başlamak sindirim sisteminin de daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu kuralları da unutmamak gerekiyor.