Uzmanlardan Uyarı! Salatalık Ve Domates Bir Arada Yenilmemeli

Salatalık ve domates en sevilen iki besin. Özellikle Türk mutfağındaki salatalarda bu iki besini mutlaka tüketiyoruz. Ancak uzmanlar bu iki besinin birlikte tüketilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Uzmanlardan Uyarı! Salatalık Ve Domates Bir Arada Yenilmemeli
Yayınlanma Tarihi : 06 Mart 2022 21:10

Türk mutfağındaki kahvaltılar gerçekten de oldukça bol çeşitli olur. Bir serpme kahvaltı denildiği zaman sofrada yok yoktur. Özellikle domates ve salatalık sofralardan eksik olmaz. Yaz aylarında daha çok tükettiğimiz bu iki sebze vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor.

Ancak bazı uzmanlara göre domates ve salatalığı birlikte tüketmek zararlı olabiliyor. Domates asit içeren bir sebze... Genellikle uzmanlar aç karnına kesinlikle tüketilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Pişmiş olarak tüketmekte ise bir sakınca yok. Örneğin menemen gibi.

Peki domates ve salatalık neden birlikte tüketilmeli?

thumbs-b-c-a8891299f91bfb6b3eb0d741ff086a24.jpg

Haberler.com'un haberine göre; Salatalıklar ve domatesler birbirleriyle uyumlu değildir ve asla bir arada tüketilmemelidir. Mideye ulaştıklarında fermantasyon süreci başlar, karın boşluğunda sindirim için salınan asit birçok sindirim problemine neden olabilir.

Evet bazı yiyecekler tek başına faydalı olduğu gibi bir araya geldiğinde zararlı hale gelebiliyorlar. Örneğin yine uzmanlara göre kavun ve karpuzu da aynı anda  tüketmemek gerekiyor. Bu meyvelerin birlikte değil tek başına tüketilmesi gerekiyor.

Çoğu kişi muzlu süt sevmesine rağmen muzlu süt tüketmenin sindirimi yavaşlattığı belirtiliyor. 

HAMUR İŞLERİNDEN UZAK DURMAKTA DA FAYDA VAR

3388052.jpg

Uzmanların kahvaltıda tüketilmesi sakıncalı olan yiyeceklerle ilgili sadece bununla sınırlı değil.

Örneğin midenizde sorun varsa ve sık sık mide yanması gibi problemlerle karşılaşıyorsanız sofranızdan uzak tutmanız gereken bazı yiyecekler var. Börek, poğaça, simit ve ekmek gibi mayalı yiyecekleri kesinlikle sofradan kaldırmalısınız. Çünkü bu yiyecekler midenizi rahatsız ederek aynı zamanda da gaz sancınızı tetikleyecektir. 

İlgili Haberler