Vicdansızlık sürüyor, Peynir Diye Kahvaltıya getirdiğiniz şey aslında bakın ne çıktı!

Vatandaş peynir pahalı diye ucuz olanlara yöneliyor ancak kahvaltıda Tükettiğiniz o ucuz peynirler bakın nasıl elde ediliyor..

Vicdansızlık sürüyor, Peynir Diye Kahvaltıya getirdiğiniz şey aslında bakın ne çıktı!
Yayınlanma Tarihi : 04 Eylül 2021 17:28

Peynir kahvaltılarda tükettiğimiz yiyeceklerin başında geliyor. Ancak son dönemde peynir de diğer ürünler gibi fiyatı artan ürünler arasında.

Deyim yerindeyse yumurta ve peynir gibi ürünler satın almak neredeyse kırmızı et almakla eş değer hale geldi.

Asgari ücretle geçinmek zorunda olan çok sayıda vatandaşta bu yüzden ucuz olan ürünlere yöneliyorlar. Fakat bu konuda dikkat etmekte fayda var. Çünkü ucuz diye satın alınan bazı peynirler aslında hileli.

Bu yüzden güvenilir markalardan almak gerek. Enflasyon tartışmaları bir yandan devam ederken bir yandan da gıda fiyatlarına yönelik artış sürüyor.

Hal böyle olunca vatandaş mecburen ucuz ürünlere yöneliyor. Ancak o ucuz peynirlerle ilgili ortaya çıkan bir gerçek herkesi şaşırtacak türden oldu.

Oda TV'nin geçtiği habere göre: Hileli peynirlerle ilgili açıklama, Ege Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Harun Uysal'dan geldi. Uysal “Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bugün bir asgari ücretli 70 TL'ye peynir, 9 TL'ye süt alabilir mi? Bu imkânsızlık sahte ürünler için büyük bir piyasa yaratıyor. Piyasada içinde bir damla süt olmayan, kazein maddesinden üretilen peynirler satılıyor” dedi.

Kazein maddesini su ve margarinle birleştirenler içinde hiç süt olmayan peynirimsi ürünü satıyor. Kazeinle üretilen peynirin bir tek tadının benzediği belirtildi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ise “Piyasada denetim yok, düzenleme yok. Serbest piyasa ekonomisi, serbest soygun düzeni haline geldi” dedi.

Kaynak: Odatv