Vücuttaki Nikotini temizleyip ciğerleri ter temiz yapan besinler

Ciğerlerimizin temiz olması demek sağlıklı olabilmemiz demektir. Bazı besinler ciğerlerimizi temizliyor ve onları koruyor.

Vücuttaki Nikotini temizleyip ciğerleri ter temiz yapan besinler
Yayınlanma Tarihi : 20 Kasım 2021 15:34

Özellikle akciğerlerimiz korunması gereken organlarımızdandır. İçilen sigara ve alkol gibi ürünler akciğerlerimize zarar verir. Çalışma ortamı da büyük oranda onları etkiler.

Tozlu ve kirli bir ortamda çalışanların akciğerleri çok daha kısa sürede iflas eder. Özellikle hava kirliliğinin olduğu bölgelerde yaşayanların büyük bir bölümünün akciğer hastalıklarına yakalanma ihtimalinin arttığı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmada akciğer kanserinin gençlerde görülme sıklığının da arttığına dikkat çekildi. Olumsuz yaşam koşullarının kuşkusuz akciğer kanseri üzerinde büyük etkisi var.

Peki akciğerlerimizi koruyan besinler nelerdir?

Akşam gazetesi bir haber yayınladı. Yayınlanan bu haberde akciğerlerimizi koruyan besinler sıralandı: Su evet su tüketmek akciğerleri temizliyor. Bu yüzden günde 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Havuç.. Genelde kış aylarında tüketilmesi önerilen havuç akciğer sağlığına iyi gelir. Bal kabağı.. Bal kabağından yapacağınız çorbalar akciğerlerinize iyi gelir.

En sevilen meyvelerden biri kivi de akciğer sağlığına iyi gelen besinler arasındadır. 

C vitamini deposu olan portakalda akciğerleri korur. 

Brokoli sebzesinin akciğerlere iyi geldiği bilinir. Kara Lahana, Ispanak, Pancar, Zencefil, Zerdeçal gibi besinlerde akciğer sağlığını tam olarak korumaya yarayan besinler arasında yer alır. 

Kırmızı Pancarın turşusunun da akciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden mutlaka kırmızı pancar turşusu tüketmeye özen gösterin.