Yağ lekelerini çıkarmak sanıldığı kadar zor değil, en etkili yöntem

Türk mutfağında yağda kızartılmış yiyeceklerin sayısı epey fazladır. Yağ lekelerini temizlemek can sıkıcı olsa da bazı kolay temizlik sırlarıyla yağ lekelerini kolay yoldan çıkarmak mümkündür.

Yağ lekelerini çıkarmak sanıldığı kadar zor değil, en etkili yöntem
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2022 16:00

Genelde yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi önerilir. Ancak nedendir bilinmez bir çok kişi yağlı yiyecekler tüketirler. Oysa uzmanlar yağlı yiyeceklerin zararlı olduğunu söylemektedir. Bu uyarıyı ciddiye almaz ısrarla yağlı yiyecekler tüketiriz. 

Damarlara ve kalbe zarar veriyorlar. Vücudun bağışıklık sistemini çökertiyorlar. Sindirim sistemine zarar veriyorlar. Tüm bunlarla birlikte karaciğeri de yağlandırıyorlar.

Böbrekler için de yağlı ve tuzlu gıdalar büyük sorundur. Görüldüğü gibi yağlı ve kızartılmış gıdaların vücudumuz için birden çok zararı bulunmaktadır.

Hatta ABD'de yapılan bir araştırmada kızartılmış gıdaların beyne de zarar verdiği ortaya çıkarılmıştır. Unutkanlık ve hafıza problemlerine yol açan kızartılmış gıdalar direk beyni de yavaş yavaş öldürmektedir. Vücudun dört bir yanına zarar veren kızartılmış gıdalardan uzak durmak sağlığımız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. 

Kızartılmış gıdalar vücudumuza zarar verirken aynı zamanda  çevreye de  zarar vermektedir. Mutfakta bir çok noktaya sıçrayan yağlar can sıkıcı olabilmektedir. Sıçrayan yağ lekelerini çıkarmak ise büyük zahmet istiyor.

Gereksiz kimyasal ürünler kullanmadan doğal yöntemlerle yağ lekelerini çıkarabilmek mümkündür.

Mynet'te yayınlanan bir haberde; Yağ lekelerinin nasıl çıkarılacağı konusunda bazı bilgiler paylaşıldı. 

İşte yağ lekelerini çıkarmak için kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz hem sağlıklı hem de ucuz en etkili yöntemler.

MUTFAKTAKİ YAĞ LEKELERİNİ ÇIKARMAK İÇİN

Bir tencerede sirkeli su kaynatınız. Kaynayan sirkeli suya karbonat ekleyiniz. Yağ lekeli bölümü bu sirkeli suda bekletiniz. Bekleyen yağ lekelerini diş fırçasıyla fırçalayın. Kimyasal kullanmadan etkili bir şekilde yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz.

KIYAFETLERDEKİ YAĞ LEKELERİ

Kıyafetlerde bulunan yağ lekelerinin hiç çıkmayacağı düşünülüyor. Fakat yağlı bölgeye tuz serptikten sonra bulaşık deterjanıyla yıkamak lekenin kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Alternatif yöntem olarak yağlı bölümün üzerine karbonat dökerek diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Daha sonrasında kıyafetinize uygun temizleyici ile yıkayabilirsiniz.