Yamuk tavayla yemek pişirip fenomen olan Taha Duymaz başarı öyküsünü anlattı!

Beş abla ve beş abiye sahip olan Taha, ailenin 11’inci çocuğu... Taha Duymaz, Türkiye'nin en ünlü isimlerinden biri haline dönüştü.. Taha Duymaz başarı öyküsünü anlattı. 'Ne yaptıysam dalga geçtiler'

Yamuk tavayla yemek pişirip fenomen olan Taha Duymaz başarı öyküsünü anlattı!
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2022 00:27

Betül Topaklı Milliyet gazetesindeki köşesinde fenomen Taha Duymaz'ın başarı öyküsüne yer verdi. Taha Duymaz hayat hikayesini tüm yönleriyle anlattı

"İlk Youtube videomu çektiğimde 12-13 yaşlarındaydım. Yemek yapıyordum, küçük kardeşim Melek de videolarımı çekiyordu. Bir süre sonra çekip paylaştığım videoları silmeye başladım. Çünkü insanlar beni eleştirmeye ve dalga geçemeye başladılar. 'O yamuk tava ve tencere ile yemek mi yapılır? Sizin ocağınız yok mu? Neden piknik tüpüyle yemek yapıyorsun?' diyorlardı. Sahip olduklarım bunlardı. Ancak bunu anlamıyorlardı. Bu durum beni çok üzüyordu.  Sonra kendi kendime karar verdim. Ailemi geçindirmek, onlar için bir şeyler yapmak istiyordum. Yaşananlara katlanmak zorundayım. Bunları düşünerek video çekmeye devam ettim. Paylaşımlarım çok izlendi ve sosyal medya sayesinde geniş kitlelere ulaştım."

‘YAMUK TAVAYLA YEMEK YAPIYORDUM’

Böylelikle Taha ilk parasını kazanmıştı ve çok mutluydu. Anne ve babasının borçları vardı. Alacaklıları borçlarını ödemeleri konusunda onları sıkıştırıyordu. Taha öncelikle ailesinin borçlarını ödedi. Geri kalan parayla da eve alışverişi yaptı. Yemek yapmak için tel çırpıcı ve kâse gibi mutfak malzemelerine ihtiyacı vardı.

O araç gereçleri de aldı. Para kazanmaya devam ettikçe de mutfak eşyalarını değiştirmeye başladı. Taha, “İnsanlar yemek yaptığım araç gereçleri beğenmiyor, değiştirmemi istiyorlardı. Ancak benim değiştirecek param yoktu. Zamanla para kazandıkça yenilerini almaya başladım. İnsanların yamuk diye dalga geçtiği tavayla 'Kendini acındırıyor' demesinler diye artık video çekmiyorum ama o tavayla kendime yemek yapmaya devam ediyordum" dedi.

6374f0bb86b2454c60bdd6d4.jpg

Taha’nın gün geçtikçe takipçi sayısı arttı. Bu durum Taha ve ailesinin maddi olarak daha iyi bir duruma gelmesini sağladı. Çok çok paralar kazanmıyordu ama kimseye de muhtaç değildi. Aslında sosyal medyada fenomen olmadan önce de bir beklenti içinde değildi. Teneke ve kağıt toplayarak ailesini geçindiriyordu. Ancak sosyal medya aracılığıyla yeni ve daha güzel yemek malzemeleri olmuştu. Evlerini yıkıp yeniden yaptırmış, hayat standartlarını yükseltmişlerdi. Kazandığı parayla ailesinin ihtiyaçlarını ve yemek masraflarını karşılayabiliyordu.


“Sosyal medyada tanınmamla birlikte takipçim bir günde 1.5 milyon oldu. Hikayelerimi 2 milyon kişi izledi. Bunlar yaşanırken bana çok sayıda ünlü ulaştı. Pek çok vaatte bulundu. Ancak canlı yayında verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar. O sırada benim ve ailemin maddi durumu çok kötüydü. Söz konusu ünlüler benim ve ailemin duygularıyla oynadı. Keza birçok ünlü aşçı da verdiği sözleri tutmadı. Ünlülerin bana yardım ettiğini düşünen insanlar da bana, ‘Ünlülerden destek alıyorsun ancak sen hâlâ kendini acındırıyorsun’ diye tepki gösteriyordu.”

'FİZİKSEL ÖZELLİKLERİMLE ALAY ETTİLER'

Taha, sosyal medyadan kazandığı paralarla evini ve mutfak eşyalarını değiştirmişti. Artık insanlar tarafından eleştirilmeyeceğini düşünüyordu. Ancak düşündüğü gibi olmadı. Bu sefer de insanlar onun fiziksel özellikleriyle alay etmeye başladı. Taha’ya, “O burun ve kulakla nasıl insanların karşısına geçiyorsun” diyorlardı. Bu eleştirilere daha fazla maruz kalmak istemeyen Taha, burnunu yaptırmak için para biriktirdi. Sonra bu konuyu ailesine anlattı. Ailesi söz konusu paraya kendilerinin ihtiyacı olduğunu söyledi ve burun ameliyatı olmasına karşı çıktı. Taha, “Kendi paramı kazanıyordum ama ailem karşı çıktığı için burnumu yaptıramadım” diye yaşadığı hissi paylaştı.

6374f12386b2454c60bdd6d6.jpg

Estetik olamayışı Taha’yı çok üzmüştü. Yaşadıklarını sosyal medyada paylaştığı bir esnada ünlü bir isimden telefon aldı. O ünlü isim Taha’ya, “Burnunu yaptırmak ister misin? Eğer istersen benim bir arkadaşım senin burnunu yapacak” teklifinde bulundu. Taha’nın cevabı hiç düşünmeden 'evet' oldu. Çünkü insanlar bu konuda çok üstüne geliyordu.  Ailesine bile danışmadan İstanbul’a gelip ameliyata girdi. Aynı doktor Taha’ya kulak estetiği de yaptı. Ancak bu konuda da çok tepki aldığını aktaran Taha, “Nereden buluyorsun bu kadar parayı?” diye çok sert eleştirilerle karşı karşıya kaldığını belirtti.


‘NE YAPARSAM YAPAYIM MUTLU EDEMEDİM’

Taha, estetik yaptırdığı için çok mutluydu. Yeni halini çok beğenmişti. Ancak yine insanlardan tepki alıyordu.  Taha, “Ne yapsam yapayım onlara yaranamıyorum. Estetik yaptırmadan önce linç ediyorlardı, şimdi de estetik yaptırdığım halimle dalga geçiyorlar. Parayı bulup değiştiğimi iddia ediyorlar. Aslında ben değişmedim. Beni onlar değiştirdi. Görüntümden hâlâ memnun değiller. Boyumu, fiziğimi, kilomu, burnumu, kulağımı eleştiriyorlar. Bir daha kulağını ve burnunu yaptırmamı istiyorlar. Ancak ben artık insanların söylediklerini umursamamak gerektiğini öğrendim. Çünkü insanlar hiçbir şekilde mutlu olmuyor. İnsanları mutlu etmektense kendim mutlu olmayı seçtim. Aslında kendimden insanları mutlu etmek için çabalıyorum. Ancak ne kadar çabalasam da hiçbir şekilde mutlu ve memnun olmuyorlar” dedi.

Röportajın tamamını okumak için Milliyet'i ziyaret edin