Yaz Ortasında Gelen Doğalgaz Faturası Vatandaşı Çılgına Çevirdi

Doğalgaz faturası 5000 TL üzerinde gelen vatandaş isyan etti, yetkilileri göreve çağırdı.

Yaz Ortasında Gelen Doğalgaz Faturası Vatandaşı Çılgına Çevirdi
Yayınlanma Tarihi : 02 Eylül 2021 17:22

Zaman zaman elektrik veya su faturalarında skandal yaşanabiliyor. Ya sayaçtan oluşan hata ya da okuma hatası nedeniyle mağdur olan vatandaşlar olabiliyor.

Ataşehir'de yaşayan Eren Erbey isimli bir vatandaşın evine gelen fatura şaşkına çevirdi. Genelde 50 Tl gelen Doğalgaz faturası bu kez iki ay için tam 5 bin 208 TL geldi.

Duruma şaşıran vatandaş hemen İGDAŞ'a itirazda bulundu. İGDAŞ ise faturanın doğru olduğunu öne sürdü. Aldığı yanıtla şoka giren Eren Erbey yetkililerin duruma el atmasını istedi: 

İhlas Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre: Ataşehir İçerenköy Mahallesi'de kıraathane işleten Eren Erbey evine yaz ayında 2 aylık doğalgaz faturasının 5 bin 208 TL gelmesi üzerine neye uğradığına şaşırdı.

Yaz ayında sadece sıcak su kullanımından dolayı ortalama 50 TL doğalgaz faturası geldiğini belirten Eren Erbey 2 ay için gelen tutar üzerine İGDAŞ'a itirazda bulundu. Erbey, İGDAŞ'dan faturanın doğru olduğunu, itiraz için öncelikle faturanın ödenmesi gerektiği yanıtını aldı. Faturanın geldiği daireden taşınmasına rağmen 5 bin 208 TL’yi ödeyemediği için abonelik işlemlerini sonlandırmayan Eren Erbey faturada oluştuğunu iddia ettiği yanlışlık için yetkililerden yardım bekliyor.

“ÖNCE FATURANI ÖDE”

Fatura sahibi Eren Erbey, “Abonelik sözleşmesini iptal etmek için İGDAŞ'a gittik. Bu faturada bir gün öncesinde gelmiş, bir yanlışlık olduğunu düşündüm ve önemsemedik. İptal ettirmek için gittiğimde 5 bin 208 TL borcumuz olduğunu ve bu faturanın da 60 günlük bir fatura olduğu söylendi ve bu fatura zamanında bayram sürecinde de tatil bölgelerindeydik.

Gün içerisinde çalıştığımız için sabah çıkıyoruz akşam eve geliyoruz zaten ev gün içerisinde boş kalıyor. Böyle bir faturanın kesinlikle bizim olacağını tahmin etmiyoruz zaten. İGDAŞ'da geçmişe dönük faturalara baktığımızda bu dönemlerde 50 TL ortalama fatura geldiğini gördük ve yetkililerde faturada bir yanlışlık olabileceğini söylediler. Fakat buradaki aboneliğimi kapatabilmek için önce faturamı ödememi daha sonra itiraz etmem gerektiğini söylediler. Ama ben kullanmadığım sorumlu olduğum bu tutarı ödemek istemiyorum” dedi.  (İHA)