Yemeğin tadını bozuyor ve yavaş yavaş zehirliyor! Pişirirken asla yıkamamanız gereken yiyecekler!

Bazı yiyecekleri pişirmeden önce yıkamak çok zararlı! Türk mutfağında üstelik bu hatayı yapanların sayısı epey fazla

Yemeğin tadını bozuyor ve yavaş yavaş zehirliyor! Pişirirken asla yıkamamanız gereken yiyecekler!
Yayınlanma Tarihi : 05 Ekim 2022 01:49

Bazı yiyeceklerin pişirilmeden önce yıkanması besin zehirlenmesine yol açabiliyor! Uzmanların bu konuda önemli bir uyarısı var.

Mynet.com'da yayınlanan bir haberde; Pişirirken yıkanmaması gereken besinler sıralandı.

MAKARNA YIKANMAZ

Makarnayı yıkar yıkamaz içindeki nişastayı akıtmış olursunuz. bu da makarna sosunun az emilmesine sebep olmaktadır. Yıkama işlemini pişirdikten sonra yapmalısınız.

MANTAR YIKANMAZ

Suyu çok fazla emen bir besin olduğu için kesinlikle sakıncalıdır. Yıkadığınızda elastikiyet özelliklerini kaybederler. Bu yüzden pişirmeden önce kesinlikle yıkamayınız.

TAVUK VE KIRMIZI ET YIKANMAZ

Tavuk en kolay besin zehirlenmesine neden olan bir gıdadır. Tüketirken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü tavukta yer alan bazı bakteriler sağlığımıza zarar verebilir. Gıda zehirlenmesine yol açan salmonella bakterisi, tavuğun yıkanmasıyla elinize yayılır. Bu süreçte tavuğu kesinlikle yıkamayın ve en kısa sürede pişirin. Tavuğu uzun süre bekletmemenizi tavsiye ediyoruz.

Lezzet uzmanları balığın asla yıkanmaması gerektiğini söylüyor. Denizden çıkmış üzerinde iyot kokusu olan balık, tatlı suyla yıkandığı zaman lezzetinde azalma meydana geliyor. Balığı güvendiğiniz bir balıkçıdan alıp iyice temizlettiğinizde yıkamaya gerek kalmadan güvenle pişirebilirsiniz.

YUMURTA YIKANMAZ

Çoğu kişi yumurtayı pişirmeden önce yıkamanın daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Bakterilerden korunmak için yumurtaların üzerinde çözel bir madde konulur eğer siz yumurtaları yıkarsanız bu koruma ortadan kalkar.

DONDURULMUŞ GIDALAR YIKANMAZ

Dondurulmuş sebze ve meyveler paketlenmeden önce temizlenip yıkanırlar. Paketli donmuş gıdayı yıkamak üzerindeki buzun çözülmesine, lezzetinin azalmasına ve formunun bozulmasına neden olur. Donmuş gıdaları çözdürmeden kullanmanız gerekir.