Yiyecekleri asla böyle saklamayın! Bozuluyorlar

Yiyecekleri sağlıklı saklama koşulları tartışılmaya devam ediliyor. Peki yiyecekleri buzdolabında bozulmadan nasıl saklayabiliriz?

Yiyecekleri asla böyle saklamayın! Bozuluyorlar
Yayınlanma Tarihi : 07 Şubat 2022 21:45

Öğünlerimizde fazla yaptığımız yemekleri buzdolabında saklıyoruz. Ancak bazı durumlarda buzdolabında olsa bile yemeklerin bozulduğuna tanık olabiliyoruz.

Bunun en büyük nedeni yemekleri doğru koşulda saklamamak.

Kalan yemekleri doğru saklamak en önemli tasarruf yöntemlerinden biridir. Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde  Alüminyum folyo ile saklanılan yemeklerin aslında zararlı olabileceği belirtiliyor. Sağlıklı alternatifleri tercih etmenin çok daha doğru olacağına dikkat çekiliyor. 

Alüminyum folyo yerine peki ne kullanabilir?

Alüminyum folyo yerine kullanılabilecek en sağlıklı malzeme streç film olabilir. Streç film hem yemeğinizi taze tutacak hem de içeri oksijen girmesini önleyecektir. Unutmayın yemeğin kesinlikle hava alamaması gerekiyor. 

3962959.jpg

KAPAK YÖNTEMİ..

Bir diğer sağlıklı yöntemde hava alması pek mümkün olmayan bir tencere içerisinde yemeği saklamaktır. Eğer tencerenizin kapağı sağlamsa uzun süre yemeğiniz bozulmadan taze kalacaktır . Yemeğinizi buzdolabına kaldırmadan önce mutlaka soğumasını bekleyin. Sıcak bir şekilde koymak hem tadını kaçıracak hem de çabuk bozulmasına yol açacaktır.

3044537.jpg

Ayrıca sıcak yiyeceklerinizi oda sıcaklığında kesinlikle 1 saatten fazla bekletmeyin. 1 Saatin ardından eğer hava sıcaksa yemeğinizin üzerinde kısa sürede bakteri üreyebilir. Genellikle süt ürünleri ile et yemekleri için bu durum çok daha tehlikeli olacaktır. Etli bir yemek yaptıysanız yarım saat geçer geçmez buzdolabına kaldırmaya dikkat edin. 

İlgili Haberler