Yoğurt Suyunu Sakın Dökmeyin! Kullanım alanlarını öğrenin ve yoğurt suyunu değerlendirin

Yoğurt Türk mutfağında sevilen bir besindir. Yoğurdun suyunun da en az kendi kadar faydalı olduğu ortaya çıktı.

Yoğurt Suyunu Sakın Dökmeyin! Kullanım alanlarını öğrenin ve yoğurt suyunu değerlendirin
Yayınlanma Tarihi : 03 Ocak 2022 22:19

Yoğurt en faydalı besinlerden biridir. Kemik sağlığına ve bağışıklık sistemine oldukça faydaları bulunan yoğurt sofralarımızdan eksik olmaz.

Yoğurtla yapılan çorbalar ve yoğurtla yapılan ayran sofralarımızdan eksik olmaz. Poğaça yaparken bile yoğurda ihtiyaç duyarız.

Yaptığımız iskender kebabının yanına bile servis ederken yoğurt koyarız. Yoğurt işte böylesine önemlidir bizim için. Mutfağımızdan eksik olmayan yoğurtla ilgili bilmediğimiz  bir gerçek ortaya çıktı. 

Bugüne dek yoğurdun suyunu bir çok kişi faydası yok ve hatta zararlıdır diye döküyordu. Oysa yoğurdun suyunun en az kendi kadar faydalı olduğu ortaya çıktı.

Yoğurt suyuyla ne yapılabilir ki diye soranlara Akşam gazetesi dikkat çeken bir haberle yanıt verdi. Yayınlanan haberde yoğurdun suyuyla yapılabilecekler sıralandı.

Yoğurt suyunun sağlık açısından toplamda 8 faydası bulunuyor. Yoğurdunuzun suyunu en kısa sürede tüketmeniz ve asla bekletmemeniz önerilir. Bir kenara ayırıp saklama yoluna sakın gitmeyin.

İşte sırasıyla yoğurt suyunun faydaları.

Kilo problemi

Yoğurt suyu, kalsiyum, protein ve B vitamini ihtiva eder. Bu sayede de kişide tokluk hissi sağlar. Yağ yakımını hızlandırdığı için de metabolizmayı çalıştırır.

Kabızlık

Yoğurt suyu ise faydalı bakteriler içerir. Bu sayede bağırsak florası dengelenir ve kabızlık önlenir.

Tirioid

Yoğurt suyu kilo vermeyi kolaylaştırdığı için troid belirtilerini hafifletir, yorgunluğu alır ve sinirliliği önler. Özellikle de maden suyu ile yapılmış yoğurt troidi düzenler, tokluk hissi sağlar.

Diyabet

Şeker hastası olanlar ve insülin direnci bulunan kişiler yoğurt suyu tüketebilir. Bu sayede kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Kas sağlığı

Spor yapanların mutlaka yoğurt suyu tüketmesi gerekir. Yoğurt suyunun ihtiva ettiği faydalı besin ögeleri kasların beslenmesini sağlayacaktır.

Cilt lekeleri

Cilt lekelerini temizlemek için yoğurt suyu oldukça faydalıdır. Cilde yapılan düzenli yoğurt suyu maskesi ile cilt lekelerinin hafiflemesi mümkündür.

Böbrek taşları

Yoğurt, sıvı içeriği sayesinde böbrekleri temizler. Bu sayede de taş ya da kum sorunu mevcut ise her gün yoğurt suyu içmek oldukça faydalı olacaktır.

Görüldüğü gibi yoğurt suyunun birden çok faydası bulunuyor! Sizlerde yoğurt suyunu değerlendirin ve bu bilgilerden arkadaşlarınızın da yararlanmasını istiyorsanız mutlaka onlarla paylaşın!

İlgili Haberler