Yok artık demeden tekrar düşünün! 1 Kaşık ballı soğan yemenin etkileri

Bal ve soğan iki mucize besin. Peki ikisinin birleşimi tam bir şifa deposu deseydik? Çok şaşırtıcı bilgiler var..

Yok artık demeden tekrar düşünün! 1 Kaşık ballı soğan yemenin etkileri
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2022 01:05

Soğan günümüzün en faydalı sebzelerinden biridir. Yemeklerimize lezzet katan soğan başlı başına bir mucize olarak yanı başımızda duruyor. Yemeklere lezzet katsın diye kullandığımız soğan aslında kainatın belki de en iyi mucizelerinden biri. 

Soğan ve bal arasındaki uyum ise herkesi daha da şaşırtacak türden. Vücudumuza enerji veren bal ve soğan birleşince sayısız faydalar ortaya çıkıyor. 

Bu yüzden burun kıvırmadan önce bir kez daha düşünmek gerekmekte. En büyük nimetlerden biri olan soğan ile doğal mucizelerden biri olan bal birleştiğinde boğaz enfeksiyonlarına çare oluyor.

Grip ve nezle gibi rahatsızlıklara da iyi gelen balla soğan tam bir mucize yaratıyor. 

Boğaz ağrısı veya nezle gibi problemler olduğunda günlerce sürebiliyor. Özellikle boğazdaki yanma bir türlü geçmek bilmediği gibi kullanılan pastillerde kısa süreli çözüm olabiliyor. Oysa yıllardır büyük annelerimizin kullandığı soğan ve bal formülü kesinlikle işe yarıyor. Hazırladıktan sonra sadece 1 kaşık kadar tüketmek ise yeterli oluyor. Gün içerisinde bu uygulamayı 3 kez yapmak ise kesin sonuç almamızı sağlıyor.

mariana-ibanez-akzbk5wb0gy-unsplash.jpg

Herkesin merak ettiği soğan - bal kürünün yapılışı ise Ensonhaber.com'da yayınlanan bir içerikte paylaşıldı. Buna göre soğan- bal küründen faydalanmak için aşağıdaki tarife göre hareket etmek gerekiyor. 

BALLI SOĞAN KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?
MALZEMELER


1 tam soğan
Yemek kaşığı bal


Soğan ve bal karışımını hazırlamak için; soğanın dış kabuklarını çıkartın.  Ardından soğanın üst kısmını oyun.  1-2 santimetre çapında bir oyuk açtıktan sonra balı buraya ekleyin. Aynı zamanda soğanın alt kısmına derinlemesine 4 adet delik açın.

Koyacağınız 1 tatlı kaşığı bal soğanın içerisinden geçecek ve alttaki delikler yordamıyla süzülerek, bir kaba boşalacak. Alttaki 4 deliği açtıktan sonra balı üst taraftaki büyük oyuktan dökün ve soğanı bardağın ağzına yerleştirin.

Açtığınız deliklerden ise soğanın iç özütüne sahip olan bal akmaya başlıyor. Ortalama 4 saatlik bir süreçte bal tamamıyla bardağa akmış olacaktır. ,

Önemli Hatırlatma: Dilerseniz karışımı tüketirken iki üç damla kadar da limon sıkabilirsiniz kaşığınıza. Böylelikle limon, soğan ve bal üçlüsüyle harika bir karışım hazırlamış olursunuz.