Yumurta Haşlarken Suya 1 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu İlave Edince Bakın Ne Oluyor

Yumurta haşlarken kahvaltıda işinize yarayacak harika bir ilki. Yapmanız gereken çok basit. Haşladığınız yumurtanın suyuna 1 tatlı kaşığı karbonat veya kabartma tozu eklemek. Bakın bu ne işe yarıyor

Yumurta Haşlarken Suya 1 Tatlı Kaşığı Kabartma Tozu İlave Edince Bakın Ne Oluyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Eylül 2021 22:25

Kahvaltıda yumurta yemek gerçekten çok sağlıklı. Doğal protein deposu olan yumurtaları tüketmek gerekiyor. Bir çok ülke yumurtanın önemine ilişkin araştırmalar yapıyor.

Özellikle Japonya gibi ülkelerde yumurtanın çocuklara sevdirilmesi için güne 2 yumurta ile başlanması tavsiye ediliyor.

Omlet yemektense haşlanmış yumurta tüketmek onun faydalarından yararlanmamız için aslında en sağlıklı seçenek.

Yumurta haşladıktan sonra ise soymak bazen dert olabiliyor.. Bu yüzden yumurta haşlaması yaparken işe yarayan bazı tüyolar paylaşılmış.

newsner tarafından paylaşılan haberde bakın yumurtayla ilgili hangi bilgilere yer veriliyor. İşinize mutlaka yarayacaktır.  Arkadaşlarınızla sizde paylaşın

1- Haşlanmış yumurtayı soyarken yumurtanın soyulamamasından veya parçalanmasından şikayetçi misiniz? Suya kabartma tozu ekleyin ve öyle haşlayın. Böylelikle suyun alkalilik oranı artacaktır ve yumurtalarınız haşlandıktan sonra daha rahat soyulacaktır.

2- Bu öğreneceğiniz tüyo sayesinde yumurtanızın kaç günlük olduğunu hemen anlayacaksınız. Suya yumurtayı koyun ve izlemeye koyulun. Eğer yumurta suyun dibine yatay bir şekilde inerse yumurta tazedir. Eğer dikey şekilde iniyorsa kızartmak daha mantıklı olacaktır. Son olarak yumurta eğer suyun yüzeyinde kalıyorsa, eskidir.

3- Yumurtanız daha haşlanmadan suyun içinde çatlıyor mu? Bunun önüne geçmek için suyun içine tuz ekleyin. Bu sayede yumurtanın beyazı daha çabuk haşlanacak. Olur da yumurta çatlarsa, beyazı yumurtadan çıkmayacaktır.

4- Buzdolabında bekletilen yumurtalar haşlarken daha çabuk çatlar. Çatlamamaları için yumurtaları suda bekletin. Biraz ısınınca haşlamaya başlayabilirsiniz.

5- Yumurtayı çok haşlanmış ve katı şekilde mi seviyorsunuz? Haşladıktan sonra yumurtayı soğuk suyun içinde bekletin. Artık kabuğunu kolaylıkla soyabilirsiniz.

İşte yumurtayla ilgili bilmeniz gerekenler bu kadar! Sizlerde arkadaşlarınıza iletmelisiniz

Kaynak: newsner.com