Yumurta zarını atmamak gerekiyormuş- Böyle tüketince şifası çok fazla

Yumurtanın kendi kadar kabuğu da çok faydalı. Hatta beslenme uzmanlarına göre zarı bile çokça şifalı.

Yumurta zarını atmamak gerekiyormuş- Böyle tüketince şifası çok fazla
Yayınlanma Tarihi : 07 Ocak 2023 16:32

Bazı küçük problemleri aslında kolaylıkla çözmek mümkün. Üstelik gereksiz kimyasalları kullanmaya gerek bile kalmıyor.

Yumurta her gün tükettiğimiz en faydalı besinler arasında ilk sırada. Protein bakımından zengin olan yumurtanın faydalarını neredeyse bilmeyen yok gibi.

Yapılan bir araştırmada yumurta zarının da harika bir etkisi ortaya çıkarıldı. Üstelik deneyenlerde faydasını gördüğünü belirtiyor.

Sosyal medyada da hızla dolaşıma giren bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. 

bird-2106-960-720.jpg

EV KAZALARINDA İŞE YARIYOR

Ev içerisinde sık sık yaşadığımız basit yanık ve yaralanmalar için doğal yara bandı görevi gören yumurta zarını çekinmeden kullanabilirsiniz.

 İyice haşladığınız yumurtanın kabuğunu soyduğunuzda kabuk ile yumurtanın beyazı arasında incecik bir zar göze çarpmaktadır. 

SAKIN ÇÖPE ATMAYIN


Bu zar, basit kesik ve yanıklar için doğal yara bandı görevi görmektedir.  Yanan veya kesilen bölgeyi iyice temizledikten sonra bu zarı yaranın üzerine güzelce kapatın. Bu sayede yara toz ve kirden uzak kalacak ancak aynı zamanda da hava alabilecek ve çok daha  hızlı bir şekilde iyileşecektir.

YUMURTA KABUĞU DA ÇOK FAYDALIYMIŞ

Öte yandan yumurta kabuğunun da çok faydalı olduğu ortaya çıktı. Yapılan bir araştırmada yumurta kabuğunun pek bilinmeyen faydaları paylaşıldı.

egg-2152808-960-720.jpg

CNN Türk'te aktarılanlara göre; İşte yumurta kabuğunun bilinmeyenleri.

CİLT LEKELERİNE KARŞI YUMURTA KABUĞU


Cilt lekelerine karşı 1 kaşık yumurta kabuğu, 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık yumurta akı ve 3-4 damla limon suyu ile karıştırılıp yüze sürülür. 20-25 dakika bekletilir ve yüz ılık su ile durulanır. Bu maske lekelere karşı oldukça etkilidir. Cildi yeniler, renk farklılıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve cildin beyaz görünmesini sağlar.


İNATÇI BULAŞIKLAR İÇİN YUMURTA KABUĞU


Yumurta kabukları genel olarak tencere, çaydanlık ya da termoslarınızı temizleme konusunda harika doğal bir temizleyici olarak yer almaktadır. Yumurta kabuklarını yaklaşık olarak 5 dk kaynatıp steril haline tamamen getirdikten sonra biraz sabunlu su kullanılarak karıştırıp bildirdiğimiz gereçlerin temizliği için kullanabilirsiniz.

BAHÇE VE BİTKİLER İÇİN YUMURTA KABUĞUNUN FAYDALARI


Yumurta kabuklarıyla özellikle bahçenizde harikalar yaratabilirsiniz. Dünyanın en iyi bahçıvanlarının yumurta kabuğu kullanması tesadüf olmasa gerek.


DOMATES


Domates, patlıcan ve biberler kalsiyum eksikliğinden dolayı büyürken çürürler. Bunun önüne yanlarına yumurta kabuğu gömerek geçebilirsiniz. Yumurtada bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besliyor.

ULUSALPOST.COM