Yumurtayı böyle tüketmeyin! Kansere yol açtığı belirtiliyor ve kimse dikkat etmiyor!

Yumurta, Türk mutfağında da çokça tüketilen bir besin ancak dikkat edilmediğinde kansere yol açabiliyor.

Yumurtayı böyle tüketmeyin! Kansere yol açtığı belirtiliyor ve kimse dikkat etmiyor!
Yayınlanma Tarihi : 30 Eylül 2022 00:44

Kahvaltı sofralarından eksik olmayan yumurtayla ilgili önemli bir uyarı yapıldı. Yurtgazetesi.com.tr sitesinde yayınlanan haberde yumurta tüketirken dikkat edilmesi gerekilen detaylar paylaşıldı:

Yumurta ne kadar faydalı olsa da işlenmiş etler ile beraber tercih edildiğinde kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

İşlenmiş etler (salam, sosis ve pastırma gibi), vücudun yağ dokusunu daha iltihaplı hale getiren yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle zararlıdır.

Ek olarak, bu gıdalar ayrıca mide kanseri riskini artırabilen ve oksidatif stres ve iltihaplanmaya neden olan ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE'ler) önemli bir kaynağı olan yüksek seviyelerde sodyum nitrit içerir.

KANSERE NEDEN OLUYOR

2020 tarihli bir araştırma, yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş et alımının daha yüksek kolorektal kanser riski ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu gösteriyor.

YUMURTAYI SAKIN ÇİĞ TÜKETMEYİN

Anadolu'da da yaygın bir inanış var. Ses kısıklığına çiğ yumurta yemenin iyi geldiği iddia ediliyor. Ancak buda son derece tehlikeli akışkanlık.

Sabah.com.tr'de yayınlanan haberde; Çiğ yumurta tüketmenin zararları hakkında bazı detaylar paylaşıldı.

Uzmanlara göre çiğ yumurta tüketmenin iki önemli zararı var. Bunlardan birisi çiğ yumurtanın B7 vitamini alımını engellemesi. Diğer zararı ise salmonella mikrobu. Salmonella mikrobuna neden olduğu bilinen çiğ yumurta özellikle de bağışıklık sistemi zayıf kişileri tehdit ediyor.

EN İYİSİ HAŞLANMIŞ YUMURTA

Öte yandan uzmanlara göre yumurtanın en faydalı hali haşlanmış olarak tüketmek. Peki haşlanmış yumurtanın faydaları neler?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kas ve kemik gelişiminde büyük etkisi vardır.
  • Yüksek miktarda protein içerdiğinden kaslara çok faydalıdır.
  • İçerdiği amino asit ve vitaminler ile vücudu besler.
  • Göz sağlığı için çok yararlıdır ve göz bozukluklarına fayda eder.
  • İyi kolesterolü yükseltir.
  • Kalp sağlığını korur.

GÜNDE KAÇ ADET HAŞLANMIŞ YUMURTA TÜKETMEK GEREKİYOR?

Haşlanmış yumurta tüketirken de dikkatli olmak gerekiyor.

Beslenme uzmanı ve yoga eğitmeni olan dünyaca ünlü isim Keri Gans durumu kısaca şöyle özetliyor: “Ortalama bir insan için günde 2 yumurta gayet normal."

YUMURTA HAŞLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Ayrıca yumurta haşlarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar da var. Eğer yumurta haşlarken yumurtanız ziyan olsun istemiyorsanız bu detaylara da dikkat etmelisiniz

Yumurta haşlamak için sıcak su kullanılmaz. Oda ısısında ya da soğuk su kullanmak gereklidir. Yumurta haşlama dakikaları ise nasıl bir yumurta istendiğine göre değişir. Kayısı kıvamında bir yumurta için yumurtayı 4-6 dakika arasında kaynatman gerekirken çok katı yumurta için 10 dakika kadar kaynatmalısın.

ULUSALPOST.COM - Fotoğraf: unsplash.com

İlgili Haberler