Zeytinyağındaki Hileyi Anlamanın En Kolay Yolu! Yağ Alırken Mutlaka Uygulayın

Zeytinyağı fiyatları son dönemde hız kesmeden artıyor. Bu durum da hilecilerin çok daha fazla ortalıkta dolaşmasına yol açtı. Zeytinyağındaki hileyi anlamanın ise bazı yöntemleri var.

Zeytinyağındaki Hileyi Anlamanın En Kolay Yolu! Yağ Alırken Mutlaka Uygulayın
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 22:18

Zeytinyağı, sağlığa faydası ile bilinen doğal bir meyve suyudur. İçilebilen, yemeklere ve salatalara eklenen zeytinyağı, aynı zamanda bazılarımızın güzellik sırrıdır. 

Zeytinyağı, bilinen en etkili antioksidan kaynağı ve E vitamini deposudur. Kalp ve damar, cilt, saç, tırnak, sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı başta olmak üzere birçok faydası vardır. Ancak doğal bir zeytinyağı ile aldığımız bu faydalar, son dönemde artan fiyatlar nedeniyle tehlike altında. 

Son dönemde artan zeytinyağı fiyatları, hilecilerin önünü açtı. Siz de verdiğimiz bilgilere dayanarak satın aldığınız zeytinyağını hakiki olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Zeytinyağı Satın Alırken Bu Kriterlere Dikkat Edin

Mutlaka Koklayın

Zeytinyağı satın almadan önce mutlaka koklayın. İyi bir zeytinyağı her zaman taze çimen gibi kokar. Eğer satın alacağınız yağ pastel boya veya yağlı boya gibi kokuyorsa, uzun süre bekletilmiş zeytinden elde edilmiş demektir.

Tadına Bakın

Zeytinyağı satın almadan önce mutlaka tadına bakın. Zeytinyağını dilinizin üzerinde havalandırarak gezdirin. Ardından yutun. Eğer boğazınızda acılık ve yanma hissi yaratıyor ise zeytinyağınız oldukça doğal ve hakikidir.

Cam Şişe Satın Alın

Zeytinyağı satın alırken plastik ve açık renkli cam şişelerden uzun durun. Zeytinyağı aromasını ve tadını sadece koyu renkli cam şişelerde uzun süre koruyabilir.

Kapağına Dikkat Edin

Satın alacağınız zeytinyağının kapağı, contalı ve vidalı olmalıdır. Mantar vb. kapalı zeytinyağı şişelerinden uzak durun. Çünkü zeytinyağını kullandıktan sonra sıkıca kapatamazsanız hava alır ve her açıp kapamada daha hızlı bozulur.

Rengine Aldanmayın

Zeytinyağının rengi, satın alma aşamasında bir kriter olmaz. Çünkü hileli zeytinyağının rengi de doğal bir zeytinyağı ile aynı olabilir. 

İlgili Haberler