Zeytinyağının sahtesini anlamak için en etkili test! 1 yemek kaşığı zeytinyağını alın ve bunu yapın

Zeytinyağı çok faydalı besinlerden biri ! Ancak bazı durumlarda sahtesi üretilebiliyor! Peki sahte zeytinyağı nasıl anlaşılacak?

Zeytinyağının sahtesini anlamak için en etkili test! 1 yemek kaşığı zeytinyağını alın ve bunu yapın
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2022 00:55

ULUSALPOST.COM/ Piyasada çok sayıda zeytinyağı markası var! Bazı güvenilir markalar gerçekten organik ve kaliteli zeytinyağı satarken bazı markalar ise maalesef kalitesiz ve organik olmayan sahte zeytinyağlarını satıyor. Bakanlık zaman zaman bu firmaları tespit ederek ceza uyguluyor. Piyasada merdiven altı üretilen ucuz yağlar tehlike saçıyor.

Ancak sahte zeytinyağını anlamak için bazı yöntemler var.

Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde; Sahte zeytinyağını anlamak için uygulanması gereken bazı yöntemler paylaşıldı. 

İLK YÖNTEM SUYLA KARIŞTIRMA TESTİ

İlk yöntem aslında çok basit. Bir çay bardağı su ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Gerçek zeytinyağı suyun üzerine çıkacaktır. Hileli zeytinyağında ise yağ suyla karışır ve dibe çöker. Bu durumda zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamak mümkün  olacaktır. 

İKİNCİ YÖNYEM KOKLAYIN

Gerçek zeytinyağında koku da önemlidir. Kapağı açtığınızda çiçek kokusu da zeytine benzer bir kokunun gelmesi gerekmektedir. Boya veya tiner gibi bir koku geliyorsa o yağ sahtedir. Yine aynı şekilde sirke veya küf kokusu alıyorsanız üzgünüz ama o yağ sahtedir. 

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM TADIN

Saf zeytinyağını anlamanın bir diğer yolu da tatmak. 1 Tatlı kaşığı zeytinyağını alın ve yiyin. Acı bir tat varsa o yağ gerçektir. Tadına baktığınız zaman dilinizde yanma yada acılık hissediyorsanız güvenle o yağı satın alabilirsiniz

Evet zeytinyağının sahte olup olmadığını bu yöntemlerle anlamak mümkündür! Arkadaşlarınızla da paylaşın onlarda gerçek yağ nasıl anlaşılır öğrenmiş olsunlar. 

İlgili Haberler