Yaşar Nuri Öztürk'ün Vefatındaki kimsenin bilmediği sır detay herkesi şaşırttı

Yaşar Nuri Öztürk'ün Vefatındaki kimsenin bilmediği sır detay herkesi şaşırttı

Sevilen ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk vefatının ardından sevenlerini üzmüştü. Yaşamı boyunca daima görüşleriyle takdir toplayan Öztürk'le ilgili sır bir detay var

Türkiye Onu ekranlardaki açıklamarıyla tanımış ve görüşleriyle çok sevmişti. Yaşar Nuri Öztürk Türk İslam felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat, televizyon programcısı, siyasetçi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kurucu dekanı olarak biliniyordu.

Ama herkesin en çok sevdiği yönü Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çizgisinden yürüyen bir isim olmasıydı.  5 Şubat 1951 Yılında dünyaya gözlerini açan Yaşar Nuri Öztürk aramızdan 22 Haziran 2016 tarihinde ayrılmıştı.

Ölümünün ardından Sözcü gazetesinde yayınlanan bir haber sosyal medya kullanıcıları tarafından milyonlarca kez paylaşıldı:

İşte O içerikle ilgili detaylar

Ünlü ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk doğum gününde hayata veda etti. Öztürk, tıpkı doğduğu yılda olduğu gibi yaza denk gelen bir Ramazan ayında sonsuzluğa yürüdü. Diyanet takvimine göre Öztürk'ün doğum günü olan 22 Haziran 1951 o yılki Ramazan ayının 17'nci gününe denk geliyor.

Uzun süredir kanser tedavisi gören ilahiyat profesörü Yaşar Nuri Öztürk 65 yaşında, doğum günü olan 22 Haziran’da hayatını kaybetti. 1951 yılında bir Ramazan ayının 17’nci gününde hayata gözlerini açan ünlü ilahiyatçı yine bir Ramazan ayının 17’nci gününde aramızdan ayrıldı. Yani milyonda bir denk gelebilecek tesadüf Yaşan Nuri’nin doğum ve ölüm gününde gerçekleşti.


32 YILDA BİR DENK GELİYOR

Hicri takvimine göre (ay takvimi) kutlanan dini günler her yıl miladi takvimin (Güneş takvimi) 11 gün öncesine denk geliyor. Yani İslami bir gün miladi takvime göre 32 yılda bir denk geliyor. Diyanet’in takvimine göre de Yaşan Nuri Öztürk’ün doğum günü olan 22 Haziran Ramazan ayına denk geliyor. İşin daha da ilginç olan yanı ise Yaşar Nuri’nin Ramazan ayının 17’nci gününde doğup yine 17’nci gününde vefat etmesi oldu. SÖZCÜ