• BIST 99.326
  • Altın 236,910
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C

Yaşlıların Sosyalleşmeleri Ve Mutlu Olmaları Çok Önemli

Yaşlıların Sosyalleşmeleri Ve Mutlu Olmaları Çok Önemli
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesinin, yaşlıların, sağlığı koruyucu...

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesinin, yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşıdığını belirtti.

Dr. Demirel, "Yaşlılara Saygı Haftası" sebebi ile yaptığı açıklamada, sağlıklı olmanın ve yaşamanın, yaşamın her döneminde önemli ve değerli olduğunu belirtti. Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, "Yaşlılık da önemli yaşam dönemlerinden biridir. Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 18-24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Artan yaşlı nüfusa sunulan sağlık hizmetlerinin temel amacının, yaşam kalitesinin arttırılması ve korunması olduğunu anlatan Demirel şunları belirtti;

"Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, "görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırma" gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür. Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Bu nedenle yaşlıların, kendi sağlıklarını korumaya yönelik davranış geliştirebilmelerine destek amaçlı danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlanmalı, kimseye muhtaç olmadan sağlıklı bir yaşlılık geçirmeleri, sağlıkla ilgili sorunlarına yönelik kolay ulaşılabilir, sürekli, eşit ve ücretsiz sağlık hizmetleri sunulmalıdır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim