Yavru Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpeğe nasıl bakılır? Yavru köpek yıkanır mı? Yavru köpekler neden ağlar? Evde tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yayınlanma Tarihi : 15 Temmuz 2021 01:09

Pati dostlarımızla yaşamak onları ailemize dahil etmek, oyunlar oynamak, sevmek, gezmek kulağa çok hoş gelmektedir. Fakat hayattaki her şeyde olduğu gibi yavru patilerin bakımlarında da bir takım zorluklar bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, bu yavru dostlarımız bebekten farksızdırlar.

Evinize yavru bir köpeğin geleceğine karar verdiğinizde onun için bir alan belirlemelisiniz. Nasılki evde herkesin kendine ait bir alanı bulunmakta, yavru köpeğinizin de öyle bir alanı ve kendine ait oyuncakları olmalıdır. Yatması için belirlediğiniz alana bir adet yatak (minder, yastık, örtü v.b) koymalısınız.

Yavru köpekler henüz aşıları tamamlanmadığı için halka açık alanlarda yere basamaz bu nedenle tuvalet eğitimini de evde vermeniz gerekmektedir.

Yavru köpek pedleri, bebek bakım örtüleri işinizi görecektir. Yapmanız gereken köpeğiniz için belirlediğiniz alanı tamamen bu pedlerle kaplamanızdır, köpeğiniz pedlere alıştıktan sonra da tuvaletini evin içine, koltuklara ve yatağa yapmayacak ped arayacaktır. Ancak unutmamalısınızki köpeğiniz bir bebekten farksız. Bu yüzden onun altına kaçırmasını dert etmemeli, onu sevmekten vazgeçmemelisiniz, bunun bir süreç olduğunu unutmamalısınız. 

Köpeğiniz eve geldiğinde evi ve sizi gözlemlemesine izin vermelisiniz. Olduğu ye korkusunu biraz olsun azaltacak ve güven sağlayacaktır. Bir iki gün köpeğiniz ağlayabilir çünkü hiç bilmediği bir yere ve hiç tanımadığı insanların yanına gelmektedir.

Sevginizi ondan esirgememeli, bu sürece anlayışla karşılayıp güvenini kazanmalısınız. Beslenmesi için bir veteriner ile görüşmelisiniz. Pati dostsunuz eve geldiğinde kokabilir, kirli olabilir ve temizlik içgüdünüzle onu yıkamak isteyebilirsiniz.

Yıkanmak yavru köpeğinizi korkutmakla kalmayacak aynı zamanda ona zarar da verecektir çünkü yavru köpeklerin ciltleri oldukça hassas ve bağışıklıkları düşüktür. Burnu çok hassas olan köpekler, insanlardan 400 kat daha fazla koku alabilmektedir, bundan kaynaklı olarak size hoş gelen kokular köpeğinizin hapşurmasına ve huzursuz olmasına neden olacaktır. Yavruluk zamanlarında dişleri kaşınan köpekler, sizi ısırabilir eşyaları kemirebilir bu onları saldırgan ya da sizi kötü bir sahip yapmaz bu kaşıntyı önlemek amacıyla preslemiş kemikler, kemirme oyuncakları alabilirsiniz. 

Unutmamalısınızki tüm bu zorluklarla mücadele etmeyi bırakmayıp köpeğinizin güvenini ve sevgisini kazandığınızda eşsiz bir dost edinmiş olacaksınız. Onların karşılıksız sevgisi her şeye değer.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.