Yaz Mevsimi Geldi Konserve yiyeceklerdeki bu tehlikeye dikkat ediniz yoğun bakımlık edebiliyor

Konserve Yiyecekler Türk mutfağının en sevilen yiyecekleri olarak karşımıza çıkıyor. Yaz aylarında kimisi domates konservesi kimisi menemen yapıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir uyarı var!

Yaz Mevsimi Geldi Konserve yiyeceklerdeki bu tehlikeye dikkat ediniz yoğun bakımlık edebiliyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Haziran 2021 23:00

Kışlık sebze meyve depolamak isteyenlerin başvurduğu konserve yönteminde bu etkilere dikkat. Konserve yanlış yapıldığında çok büyük sağlık sorunlarına yol açıyor. En güvenilir şekilde konserve kapamak için...

Sebze meyve depolamak isteyenlerin başvurduğu konserve yönteminde meyveler ve sebzeler için farklı kurallar geçerlidir. Çünkü meyvenin asit oranı sebzeye göre daha fazladır. Bu da meyvenin daha düşük sıcaklıklarla temizlenebileceği anlamına gelir. Ancak sebzeler konusunda daha dikkatli davranmak gerekiyor.

Büyük tehlike barındırıyor

Konserve genel olarak meyve ya da sebze gibi besinleri hava girmeyecek şekilde kapatarak belirli bir sıcaklıkta bir süre bekletmektir. Bu sayede içeride bakteri üremez ve olan mikrop ve bakteriler de yok edilir. Bu sayede de uzun süre konserve içerisindeki sebze meyve korunabilir. Kışa hazırlık için en çok tercih edilen yöntemlerden olan konserve büyük bir tehlike de içeriyor. Çünkü doğru yapılmazsa içerisinde çok fazla bakteri ortaya çıkabilir ya da topraktan bulaşan "clostridium botulinum" bakterisi tehlikesi ortaya çıkar. Sinir sisteminin işlevini bozan bu bakteri bir yandan da felç gibi ileri seviyede durumlara yol açabiliyor. 

Bulaştığında ölüme bile yol açabiliyor...

Clostridium botulinum tehlikesi özellikle sebze konservelerinde ortaya çıkabilir. Çünkü meyve konservesi yapmak çok daha kolay olsa da sebze konservesinin ayarını tutturmak büyük dikkat gerektirir. Pek çok hata da burada meydana gelir. Clostridium botulinum nedeniyle zehirlenen kişiler ise ilk olarak çift görmeye başlar, solunumda sorun yaşar, yutkunma zorluğunun da ötesinde kısmi felç ya da solunum felci ile ölüme kadar götürebilir. 

Yüz derecenin üzerine çıkmalı

Sebze konservesinde meyve gibi 100 derece sıcaklık yeterli olmaz. Yüz santigradın üzerine çıkmak ve 115 ila 121 dereceleri arasında sıcaklığı tutmak gereklidir. Ancak bu sıcaklıkların arasını hesaplamak ve görmeden konserve kurmak çok zordur. Uzmanlar için bu nedenle özellikle düdüklü tencere gibi basınçlı ve ayarlı aygıtlar yardımcı olabilir. Sıcaklığı kontrol etmek için bu nedenle düdüklü tencere gibi aracılardan faydalanılabilir.

Konserve yaparken düdüklü nasıl kullanılır?

Konserveyi yaparken düdüklüdeki subap kapatılır ve 115 ila 121 derece arasında kalmak gerekiyor. Bu derecelerde kalmak için ise 121 derecede kalmak isteniyorsa termometrede gelinen 121 derecede ateşi kısmak gerekir. Ateş kısıldığında sıcaklık görünen derecede sabitlenir. Bu da daha sağlıklı konserveler yapmaya yardımcı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.