Yaz Mevsimini Fit Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler...

Yaz Mevsimini Fit Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler...

Yazın evden daha fazla çıkarak daha fazla hareket etmek, daha fazla su içmek ve çeşitlilik sayesinde daha fazla meyve sebze yemek hiç hesapta olmasa bile mümkün oluyor. Birkaç ufak dokunuşla yazın kilo verip fit olmak mümkün...

Yaz mevsiminin gelmesi ile vücut ister istemez su kaybediyor. Neredeyse herkes güneşin altında yürümek zorunda kalırken terleme yolu ile toksitler atılıyor ve ağız kuruluğu sayesinde de normalden daha fazla su içiliyor. Bu nedenle yazın insanlar ister istemez biraz kilo vererek kışa göre biraz daha fit olabiliyorlar. Ancak bu durumu lehine çevirip fit bir vücuda kavuşmak mümkün. İşte ufak önerilerle yazın fit olmanın yolu...

Ağız kuruluğunu ve su ihtiyacınızı dikkate alın

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta su ihtiyacına kulak vermek. Yazın ağız kuruluğu yaşıyorsanız boğazlarınızı üşütmeden soğuk suyun güzel tadına mutlaka varın. Bunun yanında tuz tüketiminizi azaltmaya gayret göstererek çiğ yiyebileceğiniz enfes domates ve salatalık gibi bol sulu sebzeleri tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Gözünüzün önünde oldukça canınız zaten çekecek, tadına bir kez alıştınız mı bırakamayacaksınız.

Meyveyi bilinçli tüketin

Meyve çeşitliliğinde de araştırarak tüketim yapmayı ihmal etmeyin. Meyveler de şüphesiz şifa deposudur ancak içlerinde yer alan şeker her ne kadar doğal olursa olsun fazla tüketildiğinde kan şekerini fırlatıp sağlıksız hale gelmenize neden olabilir. Bol antioksidan barındıran meyvelerle kilo verme sürecinizi hızlandırmayı hedefleyin. Meyvelerin lifleri de çok önemli olduğu için herhangi bir şekilde sıkarak içmeyin. Çünkü kilo sorunu olanlar için meyve suyunun şekerli sudan çok bir farkı yoktur.

Hareketi arttırın motive olun

Öte yandan hareketlenme konusunda bir kaç adım atın. Adımsayar kullanmanın yanında daha fazla esneme harekeleri yaparak üzerinizden uyuşukluğu atmaya çalışın. Hava sıcak olduğu için daha fazla terleyeceksiniz. Bu da daha fazla toksit atmanıza yardımcı olacaktır. 

Yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Günde en az yarım saat açık havada yürüyüş yapmak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Temiz hava sayesinde de içiniz açılacak ve psikolojik olarak motive olacaksınız.

En Yeniler