Yaz Sıcağında İçinizi Rahatlatacak Bir İçecek Bademli Elma Kompostosu Tarifi

Hangi meyveden olursa olsun komposto, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerindendir. Şimdi içinizi ferahlatacak bir komposto tarifi vereceğiz. İşte Bademli Elma Komposto tarifi..

Yaz Sıcağında İçinizi Rahatlatacak Bir İçecek Bademli Elma Kompostosu Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2021 23:10

Özellikle Ramazan ayı yazın sıcak günleri denk geldiğinde annem her gün komposto yapardı. Her gün farklı bir komposto içer içimizi ferahlatırdık. Ben de ondan öğrendim komposto yapmayı.. Tabi farklı farklı tatlar elde etmek için bir çok şeyi karıştırarak deniyorum.

Bu tarifimde onlardan bir tanesi.. Hatta en güzeli.. Hem içinizi ferahlatacak hem de sizi besleyecek.. Umarım deneyince sizler de beğenirsiniz.

BADEMLİ ELMA KOMPOSTOSU

Bademli Elma Kompostosu Tarifi İçin Malzemeler Neler?

  • 1 tane orta boy elma
  • 1 su bardağı ile toz şeker (ya da bal)
  • 1 avuç kadar çiğ badem
  • 1 avuç kadar kuru üzüm
  • 1 buçuk litre su

Bademli Elma Kompostosu Tarifi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir avuç çiğ bademi küçük bir cezvenin içine alalım ve bir taşım kadar kaynatalım. Ardından kenara alalım ve 10 dakika kadar bekletelim. Daha sonra süzelim ve kabukları çıkartalım. Bir avuç kadar üzümü sıcak suda yıkayalım ve tencereye suyu alalım. İçerisine şekeri ilave edelim. Kaynamaya başladığı zaman soyduğumuz ufak dilimlenmiş bir tane elmayı, üzümleri, bademleri ekleyelim. Bir taşım kadar kaynattıktan sonra dilediğimiz gibi servis edebiliriz. Herkese afiyet olsun!

İlgili Haberler