Yaza Fit Girmek İsteyenler İçin Hızla Kilo Verdiren On Adım!

Yaza Fit Girmek İsteyenler İçin Hızla Kilo Verdiren On Adım!

Kışın kiloları karantina ile birleşince kilo vermek de epey zorlaştı. Spor salonlarının da kapanması ile son umutlar tükenmişti ancak bu on adımı uygulayanların ne ödemi kalıyor ne de fazla kilosu!

Kilo vermek ve sağlıklı bir hayata adım atmak için radikal kararlar almak şart. Beslenme düzenini sağlıklı bir hale getirmek ve vücudu güçlendirmek o kadar fark yaratıyor ki beş gün içerisinde tartıya çıktığınızda bile tatmin olacağınız sonuçlar alabilirsiniz.

Su için

Bu nedenle en basit gibi görünen ancak aslında kolay olmayan ilk adıma bakalım. Su içmek sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Kimileri ne kadar gün içerisinde suya ihtiyaç duyduğunun farkında olsa da çoğu insan ağzı kurusa bile su içmeyi aklından geçirmiyor. Bazen de midenin bulanmasına yol açan suyu içmek için yanınızda bir bardak, güzel tadı olan bir su bulundurmayı unutmayın. Aklınıza geldikçe içerseniz hem kendinize yüklenmez hem de yeterli miktarda su içmiş olursunuz.

Buharda pişirin

İkinci adım ise tabi ki yemeklerle ilgili. Kızartma yapmak sebzelerin tadını güzelleştiriyor olabilir ancak aslında buharda pişirmeyi deneseniz hemen vazgeçersiniz. Yağlı kızartmalar maalesef hem kilo aldırıyor hem de sebzenin besin değerini azaltıyor. Buharda pişirme makinesi ya da tencere üzerine süzgeç koyarak kendi mekanizmanızla mutlaka buharda pişirme yöntemini deneyin.

Liflerle tok kalın, meyce sebze yiyin

Tok kalmak için abur cubur ya da atıştırmalıklara yönelmek yerine lif alımını arttırmak çok daha fazla tok kalmaya yardımcı olacaktır. Beyaz ekmeğin yerini tahıllı olanı, beyaz pirincin yerini de bulgur gibi gıdalar almalıdır.

Meyve ve sebzeye ağırlık göstermek gerekiyor. Hatta ara öğünlerde çiğ yenebilen sebzelerden yemek de çok faydalı olacaktır.

Geceleri yemek yerine uykuya vakit ayırın

İki önemli adım da gece ortaya çıkıyor. vaktinde yatıp güzel bir uyku alarak uyanmak sayesinde çok daha rahat kilo verirsiniz. Ancak geceleri uyumayıp bir de üzerine yeme alışkanlığı kazanmak çok daha fazla kilo almaya yol açıyor.

Tuzu dikkatli tüketin

Tuzu günlük olarak yalnızca bir tatlı kaşığı oranında tüketmek gerekiyor. Alınan tuz oranına dikkat etmek için yediğiniz yemeklerdeki tuzu hesaba katmayı unutmayın çünkü ödem yapan tuz hem yap yakmayı zorlaştırır hem de fazla tüketildiğinde sağlığa zarar verir.

Etikete ve siparişlere dikkat

Bu noktada aslında etiket okumak da önem taşıyor. Artık yiyeceklerin sadece içerisindeki maddeler değil, kalori ve yağ oranları da yazıyor. Bunlara dikkat etmek bir yerden sonra pek çok zararlı gıdayı almayı engelliyor.

İnternetin getirdiği kolaylıktan her zaman yararlanmak kilo almaya sebep olabiliyor. Nasıl mı? Sürekli hızlı bir şekilde hazır halde geldiği için dışarıdan yemek söyleme alışkanlığı çok kısa bir sürede hem paranızı bitirir hem de kilolarınızı arttırır. Alışkanlığı bırakmak ise çok fark yaratacaktır.

Porsiyonları sayın, ufaktan egzersize başlayın

Porsiyonları kontrollü olarak tüketmek de çok işe yarıyor. hatta yemek aralarında durmak aslında çok fazla yemek yemeyi de engelliyor.

Son olarak hafif de olsa bir egzersize başlamayı ihmal etmeyin. Egzersizi de her geçen gün biraz arttırmak vücudu güçlendirecektir.

En Yeniler