Yazın Sıcağından Şimdiden Bunalanlara Enfes Şeftalili Smoothie Tarifi

Yazın Sıcağından Şimdiden Bunalanlara Enfes Şeftalili Smoothie Tarifi

Haziran ayı başta yağmurlu geçse de kavurucu yaz sıcaklarını şimdiden getirdi. Sıcaklar üstüne bir de maskeden bunalanlar için enfes serinletici ve bir yandan da faydalı şeftalili smoothie tarifi yazımızda...

Yazın sıcağından tek kaçış şeftalili tatlı smoothie tarifi...

Serinleten Şeftalili Smoothie Tarifi İçin Hangi Malzemeleri Kullanacağız?

Tadına herkesin bayıldığı tatlı mı tatlı şeftalinin bir de pürüzsüz smoothie içerisinde serinleten lezzetini evde de yapabilirsiniz. Hem de sadece beş dakikada hazır olacak. İki kişilik de tüketebileceğiniz smoothie tarifi için üç tane büyükçe boyda tatlı şeftali lazım edecek. Olgunlaşmış ve yumuşak olanları tercih ederseniz onlar daha tatlı olacaktır. Ancak biraz ekşi olsun isterseniz sert olanlardan da ekleyebilirsiniz.

Diğer yandan smoothie'miz için yarım çay bardağı oranında süt kullanacağız. Laktozsuz süt kullanmak çok daha lezzetli bir tat katarken dilerseniz light süt ile daha tatlı bir aroma elde edebilirsiniz.

İki yemek kaşığı kadar da yoğurt lazım edecek. Yoğurdu yine yağsız tercih etmek daha tatlı bir sonuç verir çünkü yağı azaltılan süt ürünlerine kıvam için şeker ekleniyor. 

Serinleten Şeftalili Smoothie Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Nefis tattaki smoothiemiz için ilk olarak şeftalileri güzel bir şekilde yıkayalım. Mümkünse sirkeli ya da karbonatlı suya yatıralım. Ardından suyun altında durulayalım ve smootihemiz için şeftalinin kabuklarını soyalım. Kabuklarından hoşlanıyorsanız bırakabilirsiniz de, bu şekilde parçacıklı olacaktır. Diğer yandan kabuğunda çok fazla vitamin olduğu için çöpe atmayın ve mutlaka tüketin. 

Şeftalileri sonrasında ince ince doğramaya başlayın. Küpler halinde doğradığınız şeftalileri eğer vaktiniz varsa bir buzdolabı poşetine alın ve kapatıp derin dondurucu ya da buzlukta bir saat kadar bekletin. Buzlukta bekleme süresi biraz uzayabilir. Bekletmeye illa gerek yok ancak bu şekilde kıvamı daha hoş olacaktır. Serin olması için ne azında şeftalileri öncesinden buzdolabında bekletmek de önemli.

Sonrasında süt, yoğurt ve şeftalileri robottan güzelce geçirelim. Pürüzsüz hale getirdikten sonra bardaklara paylaştırıp içebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler