Yediğiniz Peynir Sizi Hasta Edebilir Bir Bakışta Hileli Peyniri Anlamanın Yolu Bu..

Peynir fiyatları artınca vatandaş ucuz peynire yöneldi. Oysa peynir diye yediğiniz şey sizi hasta edebilir.

Yediğiniz Peynir Sizi Hasta Edebilir Bir Bakışta Hileli Peyniri Anlamanın Yolu Bu..
Yayınlanma Tarihi : 21 Ocak 2021 18:38

2021 herkes için kolay bir yıl olmayacak. Parası olan kaliteli ürünlere bir şekilde ulaşıyor zaten. Orta sınıf vatandaşlar ise daha ucuz marketlere ve ürünlere yöneliyor.

Ancak gıda hileleri ucuz ürünlerde çok daha fazla oluyor.

Elbette her ucuz olan şey kötü demiyoruz. Ancak genel olarak böyle. Bir şekilde malzemeden çalarak daha ucuza o ürünü oluşturup satıyorlar.

Son zamanlarda en çok hilenin yapıldığı ürünlerin başında peynir geliyor. İyi bir peyniri anlamak pekala mümkün.

Vereceğimiz bu önerileri dikkate alarak almış olduğunuz peynirin kaliteli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İşte Kaliteli peyniri anlamak için bilmeniz gereken her şey. Bu bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşmayı ihmal etmeyin.

Kaşar Peynir Alırken Fiyatına Dikkat Edin 

Kaşar peyniri alırken fiyat etiketine dikkat edin. Kaşar peynirinin üretim maliyeti epey yüksektir. Yüksek maliyet sonucu kaşar peynir market ve pazarlarda oldukça yüksek fiyatlardan satılır. Bu yüzden ilk olarak alacağınız kaşar peynirin fiyatına bakın. Fiyatı yüksek kaşar peynirler, onun daha gerçek olduğunun kanıtı olabilir. Ucuz kimyasallarla üretilen ve satışa sunulan kaşar peynirlerin fiyatları daha ucuzdur.

Peynirin Üretim Etiketine ve Ambalajına Bakın

Eğer siz de marketten peynir alıyor ve ambalajlı olmasına özen gösteriyorsanız mutlaka üzerindeki yazıları okuyun. Peynir paketinin üzerinde yazan üretim tarihi, son kullanma tarihi, nerede üretildiği gibi pek çok bilgiye dikkat etmelisiniz. Öte yandan ambalajına özen gösterin. Ambalajın hava almamasına ve iyi vakumlanmış olmasına dikkat edin. Her zaman bilinen ve kaliteli olduğuna inandığınız markaları satın alın.

Renk ve Kokusuna Dikkat Edin

Gerçek kaşar peyniri aldığınızı anlamanın yolu renginden ve kokusundan geçer. İlk olarak aldığınız kaşarın taze olup olmadığını anlamanız için dokusuna bakın. Taze kaşar peynir her zaman sert olur. Tadı süt tadında ve sarımsı renkte olmasına özen gösterin. Unutmayın ki kaşar peynirinin ham maddesi süttür.

Kaşar Peynirini Keserken Bunlara Dikkat Edin

Kaşar peyniri bir bıçak ile kestiğinizde bıçağa yapışmadığından emin olun. Eğer peyniriniz bıçağa yapışıyor ise sahte ve katkı maddesi içeriyor olabilir. Eğer açık tezgahtan kaşar peyniri alıyorsanız kesim aşamasına dikkat edin. 

Yakarak Kontrol Etme Yöntemi

Eğer her şeyin mükemmel olduğunu düşünüyorsanız bir de bu yöntemi deneyerek yanılıp yanılmadığınızı anlayabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde her şeyin aynısını yapmak mümkün. Bu kaşar peyniri için de geçerli. Aldığınız kaşar peynirden bir parça keserek çakmak yardımı ile yakmaya çalışın. Eğer kaşar peyniriniz alev almış ve yanmaya başlamışsa kesinlikle hilelidir. Çünkü üretim aşamasında işin içine kimyasal maddeler girmiştir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.