Yemek öncesinde 2 kaşık lahana turşu suyu yeterli oluyor içerseniz o sorun geçiyor

Yemek öncesinde 2 kaşık lahana turşu suyu yeterli oluyor içerseniz o sorun geçiyor

Lezzetine doyum olmayan Lahana turşusunun suyu da faydalı çıktı! Midemizi adeta koruyup bizi çelik gibi yapan lahana turşusunun belki de bu faydasını ilk kez öğreneceksiniz.

Kış aylarında en çok tüketilen turşulardan birisi lahana turşusudur. Her yaştan birey lezzetine doyum olunmayan bu harika turşuyu severek tüketir.

Benim en çok tercih ettiğim turşulardan olan lahana turşusunu özellikle pilavın yanında servis etmeyi tercih ediyorum.

Bazen sabah kahvaltılarında bile lahana turşusunu kullanırım. Durun hemen şaşırmayın lahana turşusunu kavurarak üzerine yumurta kırıp öyle tüketiyorum işte.

Dünyanın en sağlıklı gıdası diye tarif ediliyor Lahana ve turşusu. Peki yemekten önce aç karnına iki kaşık lahana turşusu içilirse ne gibi faydası olabilir ki?

Midemiz vücudumuzun en önemli organlarından olduğu gibi bağırsaklarımız ise beynimiz gibi önemlidir hatta bağırsaklarımız için ikinci beynimiz denilir.

Peki güçlü bir mide ve bağışıklık sistemi için neler yemeliyiz içmeliyiz? Hangi yiyeceklerden faydalanmalıyız.

Soğuk kış günlerini hasta olmadan nasıl atlatabiliriz. Özellikle gribe karşı nasıl korunuruz. Bütün bu sorularınıza Milliyet gazetesi pembenar ekinde yanıt verilmiş.

Güçlü bir mide ve aynı zamanda bağışıklık sistemi için yapılması gereken bir kaç önemli tüyo halinde anlatılmış.

İşte işinize yarayacak o harika bilgiler - Sizlerde arkadaşlarınıza ulaştırmayı unutmayın!


1-HER YEMEKTEN ÖNCE ELMA SİRKESİ İÇİN

Her yemekten önce mümkünse 1 ya da 2 yemek kaşığı elma sirkesi içilmeli. Fermente elma sirkesi mide yanmasını giderip azalan mide enzimini yerine koyar. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok eder.

2-KIRMIZI PANCAR MİDE ASİDİNİ DENGELİYOR

Haşlanmış ya da fermente edilmiş kırmızı pancar, mide asidi olan betain Hcl için en iyi kaynaktır. Kırmızı pancar, safra asitlerini de uyaracağından kabızlığa çok iyi gelir. Hatta haşlanmış pancarı elma sirkesiyle birlikte tüketmek de fermente edemeyenler için çok kısa ve net çözümdür.

3-YEMEK ÖNCESİ VE YEMEK BOYUNCA SU İÇMEYİN


Yemeğe 15 dakika kala su tüketimini sonlandırın. Yemek boyunca ve yemekten 1 saat sonrasına kadar su içmeyin. Düşük mide asidi hazmı zorlarken onun, su ya da diğer sıvılar tarafından seyreltilmesi, hazmı daha da zorlaştırır.

4-LOKMALARINIZI 8-9 KEZ ÇİĞNEYİN

Lokmalar mutlaka iyice çiğnenmeli, her lokma için bu sayı 8-9 kez olmalı. İyice çiğnenen besinlerin sindirimi kolaylaşır ve beyin, tokluk hissini daha çabuk kavrar

5-AKŞAM ÇİĞ SALATA TÜKETMEYİN

Akşam öğününde salata tüketilmemeli. Çiğ sebze ve meyvelerin hazmı zor olur. Bu sebeple daha çabuk sindirilebilen buharda pişirilmiş sebze, zeytinyağlı sebze, avokado ya da fermente sebzeler tercih edilmeli.

6-LAHANA TURŞUSU SUYU TÜKETİN

Ev yapımı fermente gıdalar sindirime yardımcı olan, bağırsak florasını güçlendiren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önemli probiyotik besinlerdendir. Evde fermente edilmiş lahana turşusu suyu aynı sirke kullanımındaki gibi yemekten önce 1 ya da 2 yemek kaşığı içilebilir.

7-HAMUR İŞİ VE MAYALI ÜRÜNLERİ AZALTIN

Beslenme düzeninde hamur işi ve mayalı karbonhidrat grubu azaltılmalı, protein içeren besinler daha çok tüketilmeli. 

Evet bilgiler bu şekilde. Bu 7 harika öneri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve kendinizi kış hastalıklarından koruyabilirsiniz..

En Yeniler