Yemek sırasında veya sonrasında çay içmeyin! Verdiği şu zarara bakar mısınız...

Yemek sırasında veya sonrasında çay içmeyin! Verdiği şu zarara bakar mısınız...

En fazla tüketilen içecek olan çay, uzmanlara göre yemek esnasında veya sonrasında tüketilmemeli. Dicle Üniversitesinde görevli diyetisyen Fatih Aslan, çay tüketimi için yemek yendikten en az 45 dakika sonrasını tavsiye etti.

Ülkemizde en çok içilen içeceklerin başını çeken çayın yemeklerin hemen ardından içilmemesi tavsiye edildi. Diyetisyen Fatih Aslan, Türkiye’de günde kişi başı altı gram çay tüketildiğini kaydetti. Ülkemizde kişi başı 2 buçuk kilogram çay düştüğünü belirten Aslan, çayın faydalarının yanında zararlarının da olduğuna dikkat çekti.

Yüksek ısı çayı zararlı hale getiriyor

Dünya üzerinde Endonezya, Vietnam, Çin ve Türkiye'de çay üretiminin olduğunu belirten Aslan, çayı milli içeceğimiz olarak tanımlıyor. Ancak çayı demlerken dikkat edilmesi gereken noktalara karşı diyetisyen Aslan uyarıyor.

Aslan, çayın çok kaynatılmaması gerektiğini, kaynayan suyla on dakika kadar kısık ateşte demleme işleminin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Diyetisyen Aslan, aksi halde çayda bulunan; tanender, kafein, antioksidan maddelerinin vücuda yararı olmadığını belirtti.

Diyetisyen Aslan, çayın demlendikten sonra on beş dakikada tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aslan, 15 dakikadan sonra çayın bayatladığını ve bayat çayın çok zararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Çaydaki kafein kiloyu dengeliyor

Günde 300 miligram kafein tüketilmesi gerektiğinden bahseden diyetisyen Aslan, çayın her bir fincanında 40 miligram kafein bulunduğunu belirtti. Günlük beş veya altı bardak çayın günlük tüketim oranına tekabül ettiğini ekledi. Kafeinin metabolizmayı hızlandırarak kilo dengesine ve yağ yakımına katkı sağladığını aktaran Aslan, düzenli çay içenlerin, içmeyenlere oranla kilo kontrolü sağlayabileceğini belirtti. Aslan, limonlu çayın da demir emilimini arttırdığını bildirdi.

Yemekten sonra içmeyin

Günlük beş veya altı bardaktan sonra alınan çayın bünyeye zarar verdiğini kaydeden Aslan, kalp hastalarını da uyardı. Aslan, çayın yemekle birlikte tüketildiği zaman içerisindeki antioksidan maddeleri alamadığımızı, bu nedenle yemekteki proteinleri karbonhidratları, yağların emilmesini engellediğine dikkat çekti. Bu yüzden vitamin veya mineral eksikliği çeken kişilerde ve kalsiyum, demir eksikliği olanlarda bu emilimleri azalttığını belirten Aslan, hamile ve adet kanaması geçiren kadınların bu şekilde çay tüketmekten uzak durması gerektiğini belirtti. Aslan, son olarak çayın yemekten en erken yarım saat veyahut da kırk beş dakika sonra tüketilmesi gerektiğini söyledi.