Yemek Sonrası Çayın Yanına Ne Yapsam Diyenlere Muhteşem Tiramisu Tarifi

Hem görünüşüyle hem de tadıyla gönülleri fetheden ve sadece 5 malzemeyle kısa sürede yemek sonrası çayın yanına hazırlayabileceğiniz enfes tiramisu tarifi haberimizin detayında..

Yemek Sonrası Çayın Yanına Ne Yapsam Diyenlere Muhteşem Tiramisu Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 11 Aralık 2020 22:06

TİRAMİSU

Malzemeler

  • 16 tane savoyar kedi dili bisküvi

Kreması için malzemeler

  • 400 gr mascarpone peyniri
  • 1 su bardağı ile toz şeker.
  • 4 tane orta boy yumurta.
  • 4 yemek kaşığı ile konyak.

Şerbeti için malzemeler

  • 2 yemek kaşığı ile filtre kahve
  • 1 su bardağı ile sıcak su.
  • 1 yemek kaşığı ile toz şeker.

Üzeri için malzemeler

  • 3 yemek kaşığı ile toz şeker.

Hazırlanışı

Öncelikle tatlımızın kremasını hazırlayalım; yumurtalarımızın sarı ve beyazlarını özenli şekilde ayıralım. Yumurta beyazlarımızı ayrı bir kapta, mikser yardımıyla yüksek ayarda köpükleşene dek güzel bir şekilde çırpalım. Yumurta sarılarını, şeker ilavesiyle yüksek ayarda, şekerimiz tamamen eriyinceye dek çırpalım. Mascarpone peynirimizi ayrı bir kapta ezelim, krema haline gelsin. Hazır ettiğimiz bu üç karışımı, yumurta beyazlarımızın sönmemesi için; spatula yardımı ile alttan üstte hareket ettirerek karıştıralım. Konyağı da içine ekledikten sonra karıştırmayı 1-2 dakika daha yapalım. Hazır ettiğimiz krema karışımımıza 15 dakika boyunca buzdolabında soğutalım.

Şimdi de şerbetini yapalım; sıcak suyumuzu, şekeri ve filtre kahvemizi derin bir kapta güzel bir şekilde karıştıralım. Bir porsiyonluk 4 tane savoyar bisküvinin 2 adedini şerbet karışımına batıralım daha sonra kuru kalan kısımlarını üst tarafa kalacak şekilde kullanacağınız servis tabağına yan yana olacak şekilde güzelce dizelim. Kuru kalan yerlerine 1 tatlı kaşığı ile şerbetten dökerek güzelce ıslatalım.

Daha sonra bisküvilerin üst kısmını fazla taşmayacak şekilde kremamız ile kaplayalım. Geriye kalan bisküvileri de aynı aşamalardan geçirdikten sonra sırayla tekrar güzel bir şekilde dizelim. Tatlımızın üzerine çay süzgeci ile serviste kullanılacak kakaoyu eleyelim.

Daha sonra tatlımızın daha lezzetli olması için buzdolabımız da en az 3 saat bekletelim. Tatlımız dinlendikten sonra soğuk olarak sevdiklerimize servis edebiliriz. Afiyet olsun.