3 adımda Yunan usulü bol sulu menemen yapmanın püf noktası

Menemen Türk mutfağında çok sevilse de Yunan usulü menemen de lezzetli oluyor. Bakın Yunan usulü menemen nasıl

3 adımda Yunan usulü bol sulu menemen yapmanın püf noktası
Yayınlanma Tarihi : 01 Nisan 2022 01:00

Menemen Türk mutfağında sevilen bir kahvaltılık türü. Uzun yıllardır kültürümüzde yer alan Menemen komşu ülkelerimizde de yapılıyor. Örneğin Balkanlar ve Yunanistan'da da menemen kültürü giderek yaygınlaşıyor.

Yunanistan'da da ise bazı işletmeler Türk kahvaltısı servis ederken Menemen de servis ediyorlar. Ancak Yunanistan'da yapılan menemen biraz daha farklı...

YUNAN USULÜ MENEMEN NASIL YAPILIYOR?

Yunan usulü menemende domateslerin kabukları soyuluyor. Biber mutlaka kullanılıyor. Soğanlar birazcık suda haşlandıktan sonra tavaya ekleniyor. Gelin dilerseniz Yunan usulü menemen tarifini sizlerle paylaşalım.

Malzemeler:

3 Adet Domates

2 Adet yeşil sivribiber

1 Adet kırmızı kapya biber

1 Adet soğan

Karabiber, Pulbiber ve Tuz

Tereyağı

Yunan Usulü Menemenin Tarifi

Öncelikle Soğan kabuğu soyulduktan sonra bir bütün halinde ocakta kaynayan minik bir tencere içerisindeki suyun içerisine atılıyor. 2 dakika kadar kaynatılıyor. Ardından soğan çıkarılıyor. Ve tencere içerisinden 1 çay bardağı kadar su alınıp bir kenarda bekletiliyor.

Tencere içerisinden alınan bütün soğan ince ince doğranarak tavaya biberlerle birlikte atılıyor.

Soğanların bu şekilde yapılması hem çiğ olmasını engelliyor hem de ağız kokusuna yol açmasını ortadan kaldırıyor. Soğanların bu şekilde yapılmasıyla birlikte menemende de çok farklı bir lezzet oluşuyor.

Ardından domatesler kabukları soyularak tavaya ekleniyor. İyice domatesler de suyunu salmaya başlayınca tencereden alınan 1 çay bardağı su tavaya ekleniyor. Sonrasında da baharatlar ve tuzlar ilave edilerek menemenin iyice pişmesi sağlanıyor. Bir kaç dakika daha kavurduktan sonra bir kase içerisine çırpılmış 3 adet yumurta ekleniyor ve menemenin yumurtalarla birlikte iyice pişmesi için bir kapak kapatılıyor. 3-4 dakika sonra kapak açılarak menemen ocaktan alınıyor.

Üzerine maydanoz serpiştirilerek servis ediliyor.

Püf Noktası: Biberler biraz iri doğranıyor. Bunun nedeni menemen pişerken biberler eriyip yok olmasın diye.. Eklenen su ise menemenin çok daha bol sulu olmasını sağlıyor. 

İlgili Haberler