Asla Ölçüsünü Şaşırmayacağınız Asırlık Lezzet Sırrıyla Çiğ Börek Tarifi

Çiğ börek Türkiye’de oldukça fazla sevilen bir yemek türüdür. Özellikle Eskişehir’de meşhurdur. Yapımı diğer börek türlerine göre daha kolay olduğundan çok fazla tercih edilmektedir.

Asla Ölçüsünü Şaşırmayacağınız Asırlık Lezzet Sırrıyla Çiğ Börek Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2021 02:21

Kahvaltılarda, akşam yemeklerinde ve öğle arası çay ile çok fazla tercih edilir çiğ börek. Bu tarif için gerekli malzemeler ise şu şekildedir;

HAMUR İÇİN GEREKLİ MALZEMELER;

4 su bardağı un

1 tatlı kaşığı tuz

2 temek kaşığı sirke

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Su (miktarı unun markasına göre değişiklik gösterecektir, bundan dolayı miktar verilmemektedir.)

İÇ HARÇ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER;

2 adet patates (orta boy, büyük boy mevcut ise 1 adet yeterli olacaktır.)

250 gram kıyma

2 adet kuru soğan

Damak tadına göre tuz, karabiber ve kırmızı pul biber

Tarifin hazırlanışı ise şu şekildedir;

Öncelikli olarak derin bir kaba un, tuz, yağ ve sirke eklenir. Ardından ise su eklenir. Su, una yavaş yavaş eklenir ve kulak memesinden bir miktar daha sert bir hamur elde edilir. Sonrasında hamur birkaç dakika yoğurulur. Yoğurulan hamur, dinlenmeye bırakılır. Ardından, bu esnada iç harç hazırlanır.

İç harç için öncelikle kıyma derin bir kaba alınır ve üzerine 2 adet kuru soğan rendelenir. Sonrasında soyulup yıkanan patatesler de kıyma ve kuru soğanın üzerine eklenir. Sonrasında ise damak tadına göre tuz, karabiber ve kırmızı pul biber eklenir. Bu sırada çiğ böreğin en önemli püf noktası olan su iç harca eklenir. Buradaki su miktarı 4 veya 5 yemek kaşığıdır. Böylelikle çiğ börek kuru kalmaz. Ardından sonraki aşama ise artık ikisini birleştirmektir. Burada belirtmek gerekir ki çiğ börek hamuruna katılan sirke çok önemlidir. Böreğe güzel bir çıtırlık verir.

Yoğurulup dinlendirilen hamur bezelere ayrılır ve bir oklava veya merdane yardımı ile açılır. Sonrasında ise içine hazırlanan harç eklenir. Burada unutmamak gerekir ki çiğ böreğin harcını çok fazla eklememek gerekir. Çiğ börek kızgın yağda pişeceğinden içinin az olması gerekir. Börekler hazırlandıktan sonra yağ kızdırılır ve börekler yağa atılır, kızartılır. Yanında dilimlenmiş tuzlu domates ve biber turşusu çok iyi gider. Afiyet olsun.