Bir Gün Bile Doğru Pişirmemişiz! Maraşlı Şeften ''Kelle Paça'' çorbasının püf noktaları

Soğuk kış günlerinde kelle paça çorbası içimizi ısıtacağı gibi hastalıklardan da korur. Peki Türk mutfağının vazgeçilmezi kelle paça çorbası nasıl yapılmalıdır? Maraşlı şef Halil İbrahim Küçükbenli Kelle Paça çorbasının püf noktalarını anlattı.

Bir Gün Bile Doğru Pişirmemişiz! Maraşlı Şeften ''Kelle Paça'' çorbasının püf noktaları
Yayınlanma Tarihi : 12 Ocak 2022 20:33

Soğuk kış günlerinde Kelle Paça çorbası içimizi ısıttığı gibi aynı zamanda da bağışıklık sistemimizi güçlendirir. On yıllardır kelle paça çorbası kış aylarında başta soğuk algınlığı ve grip olmak üzere bir çok hastalığa şifa olmuştur.

Lokantalarda bolca satılan Kelle Paça çorbasını evde de yapabilmek mümkün. Ancak evde yapılan Kelle Paça çorbası lokantalardaki kadar lezzetli olmuyor.

Lokantalardaki kadar lezzetli Kelle Paça çorbası yapmanın ise bazı püf noktaları bulunuyor. Şimdiye dek kimsenin açıklamadığı bilgileri bu işin ustasından öğreneceğiz.

Kahramanmaraş denildi mi ilk akla gelen çorbalardan biridir kuşkusuz Paça çorbası.. Kahramanmaraşlı bir Şef, Kelle Paça çorbası pişirmenin püf noktalarını anlattı.

İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Maraşlı Şef , Halil İbrahim Küçükbenli yapmış olduğu açıklamada Kelle Paça çorbasını pişirirken ve hazırlarken dikkat edilmesi gereken her şeyi anlattı.

Etiler'de bulunan ünlü bir et restoranının baş şefi Halil İbrahim Küçükbenli  kelle paça çorbasının yapımının püf noktalarını paylaştı ve ev hanımlarına önerilerde bulundu.

Kış aylarında bol bol bu çorbanın içilmesi gerektiğini söyleyen Küçükbenli, “Kelle paçamız burada görüldüğü gibi önceden saatlerce pişirilmiş ve ayıklanmış şekilde duruyor. Öncelik kelleyi iyi temizlemek. Bu ilk aşamamız; kelleyi pişirip, ayıklamak.

98546-aw441062-04.jpg

Ayıkladığımız parçalardan dil, ayak, yanak ve beyin kısımları çıkıyor. İsteğe göre bunlardan seçerek veya karışık olarak çorbaya ekliyoruz. Ardından ikinci aşamaya geçiyoruz ve kemiğin içerisinde piştiği ilik suyu ile etimiz ısıtıyoruz.

Bu kemik suyu da şifa niyetine ve bol antikor olarak önemli. Doğal ilaç diyebiliriz. Kellemizi özellikle iyi yıkamamız lazım. Kanını temizlemek çok önemli. Akabinde kemik ile kaynatmak lazım. Ortalama bir iki buçuk üç saat kaynaması gerekiyor bu özel kıvama gelmesi için. Biz bunu fırında yaklaşık 4-5 saat gibi uzun bir sürede pişiriyoruz.

Demlene demlene pişiyor. Günlük her gün içmemiz gereken bir çorba. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için. Biz bir de çorbamıza özellikle sumak ekşisi ekliyoruz. Maraş'ın dağlarından çıkan sumağı sıvı hale getiriyoruz ve çorbamızı daha da sağlıklı hale getiriyoruz. Kış aylarında bol bol içiyoruz” dedi.

Kaynak: İHA