Böreğin çok daha iyi pişmesini sağlıyor. Üzerinin sönmemesi için kesinlikle sürmelisiniz

Börek yaparken börek sosu büyük önem taşır. Börek yaparken eğer börek sosu kullanılmazsa börek çabuk sönüyor. Aynı zamanda lezzetsiz oluyor. Çıtır çıtır börekler yapmak için işinize yarayacak harika bir yufka sosu tarifini sizlerle paylaşacağız.

Böreğin çok daha iyi pişmesini sağlıyor. Üzerinin sönmemesi için kesinlikle sürmelisiniz
Yayınlanma Tarihi : 28 Aralık 2022 23:08

Börek mutfağımızın en güzel lezzetlerindendir. Harika börek yapmanın tek sırrı harika yufka sosundan geçer. Elbette iç malzemesi ve yufkanın kalitesi de önemlidir. Ancak yufka sosu olmazsa olmazdır. Eğer yufka sosu kalitesiz olursa ve düzgün hazırlanmazsa börek güzel olmaz. Vereceğimiz bu tarife göre yapacağınız yufka sosu böreğinizin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Börek yaparken yufkanın dağılmaması için bilmeniz gereken hazırlama tekniği

İsterseniz el açması börek yapın isterseniz de hazır yufkadan börek yapın mutlaka nefis mi nefis soslara ihtiyacınız olacak. Bu soslar yufkaların hem daha çok lezzetlenmesini sağlıyor, hem de pişerken yufkaların kurumadan pişmesine yardımcı oluyor. Yine üzerinin nar gibi kızarmasını istiyorsanız sossuz börek yapmayın deriz. Peki nedir bu sosun sırları derseniz içinde mutlaka yoğurt ya da süt kullanmak ilk sır. Bu iki malzemeden birini mutlaka kullanın ki böreklerinizin malzemelerini birlikte tutan ve lezzetlendiren bir sos olsun.

3046.jpg

Ardından yine sosların malzemelerini birleştirmek için yumurta kullanabilirsiniz. Böreklerinizin boyutlarına göre 1 ya da 2 yumurta ilave etmek yeterli olacaktır. İşin bir sırrı daha var. O da soda kullanmak. Özellikle puf puf kabarmış börekler hazırlamak istiyorsanız mutlaka soda ekleyin. Tüm malzemeleri de mutlaka oda sıcaklığında kullanın. Dilerseniz süt-soda-sıvı yağ- yoğurt, yoğurt-soda-sıvı yağ yumurta ya da yoğurtla sütü birlikte de kullandığınız soslar hazırlayabilirsiniz.

Pişirdiğiniz börek çabuk sönüyorsa püf noktası buymuş! Tel tel dökülüyor ve çıtır çıtır oluyor

Bu sosun içine dilerseniz sıvı yağ yerine eritilmiş tereyağı da ekleyebilirsiniz. Ardından güzelce çırpıp yufkalarınızın her katına döküp yayın. Her tarafına sos yedirmeye çalışın. Tüm katları yaptıktan sonra üzerine de sostan mutlaka gezdirin. Bu şekilde üzeri de nar gibi kızaracaktır.

Ardından böreğinizi bu soslu haliyle buzdolabında dinlendirin. Sosu güzelce içine emen börekler enfes olacaktır. Pişirdikten sonra lezzetine doyamayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık!

Daha Pratik ve Daha Kolay! Hazır Yufkadan Tepsi Böreği Tarifi!

Yemek.com