Böreğin çok daha lezzetli olmasını sağlayan mutfak sırrı hamura mutlaka ekleyin

Börek yaparken böreğin daha lezzetli olmasını sağlayacak bir püf noktası paylaşacağız. Mutlaka hamura börek yaparken eklemeniz gereken besin

Böreğin çok daha lezzetli olmasını sağlayan mutfak sırrı hamura mutlaka ekleyin
Yayınlanma Tarihi : 26 Nisan 2022 15:36

Börekler Türk mutfağında vazgeçilmez lezzetlerin başında gelmektedir. Genellikle Anadolu sofralarından eksik olmayan hamur işi lezzetleri Türk kimliğinin olduğu her yerde ün salmıştır.

Balkan coğrafyası uzun süre Türk egemenliği altında kalmıştır. Türk egemenliği altında kalan balkan coğrafyasında börekler genişçe bir yer tutmaktadır.

Özellikle Üsküp ve Makedonya'nın diğer kentlerinde börekçilerin sayısı saymakla bitmez. Gece gündüz açık olan börekçiler harika börek keyfi sunmaktadır. Bu yüzden Türkiye'den Makedonya'ya seyahat edenler bu börekçileri görünce çok şaşırıyorlar. 

LEZZET SIRLARI ŞAŞIRTIYOR

Börekçilerin böreklerinin çok daha lezzetli olması herkesi çok şaşırtıyor. Ancak lezzetli börekler yapmak sanıldığı kadar zor değildir.

Haberciniz.biz internet sitesinde yayınlanan bir haberde ; Lezzetli börekler yapmanın ayrıntıları anlatıldı. Eğer sizde evde börek yapmayı seven biriyseniz bu püf noktaları atlamadan böreklerinizi yapınız. Böylelikle yapacağınız börekler çok daha lezzetli olacaktır. Yapmanız gereken verilen öneriler doğrultusunda böreklerinizi hazırlamak. İşte lezzetli börekler yapmak için bilmeniz gereken lezzet sırları. Bu sırları arkadaşlarınızın da yararlanması için onlarla paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki bilgi paylaştıkça çoğalmakta olan en değerli bir hazinedir. 

HAMURA SİRKE EKLEYİN

Börek yaparken yoğuracağınız hamurun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke ekleyin. Hamura eklenen sirke böreğinizin içerisine ekleyeceğiniz malzemelerle bütünleşmesini sağlayacaktır.

Ayrıca hamurun daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.

Sirke, yapacağınız börekte kullanacağınız yufkanın da dağılmasının önüne geçecektir.

HAZIR YUFKAYLA YAPACAKSANIZ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Böreğinizi eğer hazır yufkayla yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Bunların başında da yufkanın taze olması geliyor.

Eğer yufka taze değilse böreğiniz gerek hazırlık gerekse servis aşamasında dağılacaktır. Bu yüzden taze yufka kullanmaya dikkat edin.

MALZEMELERİ EKLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bir diğer önemli püf nokta da böreğinizin içesine ekleyeceğiniz iç malzemelerle ilgili. İç malzemeleriniz ne sıcak ne de soğuk olmamalı. Oda sıcaklığında olmalı. Çok sıcak olan iç malzemeler böreğinizin hızlı bir şekilde pişerken dağılmasına yol açacaktır. Bu yüzden özellikle patatesli börek yaparken böreğinizin iç malzemesinin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Önemli Uyarı: Böreğinizi fırından  çıkardıktan sonra mutlaka üzerine bir örtü kapatın ve o şekilde dinlendirin. Bir kaç dakika dinlendirdikten sonra böreğinizi servis edebilirsiniz.

Kaynak: Haberciniz.biz