Börek yaparken hamurun daha hızlı mayalanmasını sağlayan tüyo

Börek yaparken hamurunuzun daha iyi mayalanmasını istiyorsanız bilmeniz gereken bir mutfak sırrı var. Türk mutfağındaki çok sayıda usta aşçı bu yöntemi uygulamaktadır.

Börek yaparken hamurun daha hızlı mayalanmasını sağlayan tüyo
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2022 22:23

Börekler en sevilen lezzetlerin başında geliyor. Çoğu kişi marketlerde satılan hazır yufkalarla börek yapıyor olsa da hala bir çok ev hanımı kendi açtığı hamurla börek yapmayı tercih ediyor.

Çünkü el açması börekler daha lezzetli oluyor. Marketlerden alınan yufkalarla yapılan böreklerin çok daha hızlı dağıldığını söyler çok sayıda usta aşçı..

Evde börek yaparken hamurun da iyi mayalanmasına dikkat etmek gerek. Bu yüzden bazı mutfak sırları var.

HAMURU İYİ MAYALAMAK İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Hamur malzemelerinin mutlaka oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Hamurda kullandığınız yağ ve süt gibi malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. 

İster kuru isterseniz yaş maya tercih edin hangisini kullanacak olursanız olun mutlaka hamur içerisinde 1 çay kaşığı şeker eklemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca hamurun çok daha iyi mayalanması için 1 çay kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz.

Sirke Hamura Ne Yapar?

Hamuru mayalarken ekleyeceğiniz 1 tatlığı kaşığı elma sirkesi hamurun daha iyi mayalanmasını ve kabarmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda börek malzemelerinizin de bütünleşmesini sağlayacaktır.

Malzemelerin ölçüsünü iyi ayarlayın. Yapacağınız börek tarifinde yer alan malzemelerin dışına sakın çıkmayın. 

Yoğurma esnasında da dikkatli olun. Eğer yoğurdunuz hamurda kopmalar varsa bir süre daha yoğurmaya devam edin. Bunu bir parça kopararak elinizle test edebilirsiniz.

BEKLETME SÜRESİNE DE UYUN

Ayrıca hamuru mayalarken bekletme süresine de mutlaka uyun. Hamurun üzerini sıkı sıkıya kapatın ve hava almamasını sağlayın.

Bekletme işlemi bittikten sonrada mutlaka test edin. 

Hamurun Mayalandığı Nasıl Anlaşılır?

Hamurun mayalandığını anlamak çok basittir. Hamurun üzerine 1 tatlı kaşığı bastırın veya parmağınızın ucuyla dokunun. Hamur üzerinde izler kalıyorsa o hamur mayalanmış demektir. Artık börek yada poğaça yapımında hamurunuzu kullanabilirsiniz. 

İlgili Haberler