Börek yaparken yufkanın dağılmaması için bilmeniz gereken hazırlama tekniği

Börek pişirirken bazen nedendir bilinmez yufka dağılıyor ve böreğin lezzeti kaçıyor. İşte lezzetli börek yapmanız için bilmeniz gerekenler

Börek yaparken yufkanın dağılmaması için bilmeniz gereken hazırlama tekniği
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 00:33

Türk mutfağında börek çok sevilen hamur işlerinden biridir. Sadece Türk mutfağında değil aynı zamanda börek Yunan mutfağında da çokça yapılır. Yufka ile yapılan börekler ister fırında yapılsın ister tavada herkes tarafından çok sevilir.

Börek yaparken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin börek yaparken yufkanın dağıldığından şikayet eder çok sayıda ev hanımı.

YUFKA NEDEN DAĞILIYOR?

Börek yaparken yufkanın dağılmasının  en büyük nedenlerinden biri alınan hazır yufkanın taze olmamasıdır. Eğer yufka taze dağılsa kuşkusuz dağılma da kaçınılmaz olmaktadır.

İÇ MALZEMELERE DE DİKKAT EDİN!

Ayrıca böreğin iç malzemelerine de dikkat etmek gerekiyor. Çok sayıda usta börekçi bu püf noktasının kesinlikle atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Böreğin iç malzemesi de mutlaka taze olmalı. Aynı zamanda da mutlaka iç malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Ne soğuk ne de sıcak asla olmamalı.

Lezzetli börekler yapmak için mutlaka zeytinyağı kullanın. Yufkanızı yağlarken kullanacağınız ayçiçek yağı hem midenizi yakacak hem de böreğin daha lezzetsiz olmasına neden olacaktır.

Börek sosunda da mutlaka maden suyu kullanmaya özen gösterin...

YUFKANIN DAĞILMAMASI İÇİN KATINI İYİ AYARLAYIN

Yufkanın dağılmaması için bir diğer püf noktada katını iyi ayarlamaktır. Ne ince ne de kalın olmamalı yufka katlarınız. 

Ayrıca yemek.com'da yayınlanan bir içerikte yufkayla ilgili bir uyarıya daha yer veriliyor. Eğer börek yapacağınız yufkayı kendiniz açtıysanız dikkat etmeniz gereken önemli bir püf nokta daha var. Açtığınız yufkaları mutlaka dinlendirin ve dinlendirirken güneş ışığından uzak ve üzeri örtülü bir şekilde olmasına özen gösterin. Hazırlarken arasına kat kat tereyağı, soda ya da süt mutlaka sürün