Börek Yapmakla Uğraşmak İstemeyenlere Pratik Kahvaltılık Kaygana Tarifi

Kaygana Türk mutfağının yapılışı en kolay kahvaltılık lezzetlerindendir. İşin en iyi tarafı börek kadar yapımı zor değildir.

Börek Yapmakla Uğraşmak İstemeyenlere Pratik Kahvaltılık Kaygana Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 04 Eylül 2021 20:54

Kaygana çocukluğumun en iyi lezzetlerinden biriydi. Büyük annem ne zaman canım börek çekse kaygana yapayım uğraştırma beni derdi :)

Bende hiç hayır demezdim. Aslında istediğim börek değil kayganaydı. Şimdilerde çoğu çocuk bu lezzeti bilmiyor. Üzülüyorum aslında bu duruma.

Bende sizlerle kaygana tarifini paylaşmak istedim. Tavsiyem sizde lütfen paylaşın bilmeyenler varsa öğrensin ve onlarda mutlaka yapsın bu pratik kahvaltılığı..

Kaygana Tarifi Ön Bilgiler:

Pişirme Süresi Hazırlamayla Birlikte Yaklaşık 30 Dakikadır

Ocakta Tavada Pişirilmektedir.

Tarifimiz 4 Kişiliktir

İlk olarak gerekli malzemelerimizi Sıralayalım..

1 su bardağı kadar un

4 yumurta - Kişi sayısı fazlaysa ona göre ayarlayabilirsiniz

1 su bardağı kadar hazır süt

Dereotu  ve Maydanoz

İsteğe bağlı da yeşil soğan

isteğinize göre Tuz

TARİFİMİZE GEÇELİM:

İlk olarak bir tencere içerisinde un ve tuzu aynı zamanda sütü karıştıralım. Sonrasında kırdığımız yumurtaları ekleyip ardından yeşilliklerimizi ince ince doğrayıp tencere içerisine ilave edip iyice çırpalım. 

Ocağımızın altını açarak tavamızı ısıtmaya başlayalım. Ardından 2 çorba kaşığı sıvı yağ ekleyelim. Ve çırptığımız hamuru döküp arkalı önlü kızartalım. Hamur bitene kadar aynı işlemi tekrar edelim. 

Hamuru dökerken kepçeyle yardım alabilirsiniz. HATA yapıp tüm hamuru dökmeyin sakın :)) İster ince ister kalın o artık size kalmış. İçerisine bu karışımın dilerseniz rendelenmiş kaşar peyniri de ekleyebilirsiniz. Öyle de çok lezzetli oluyor. Evde bu malzemeler olduğu için  ben böyle yapabildim.. 

Afiyetler olsun..