Bugün ne pişirsem diyenlere Etli mercimek tarifi

Etli mercimek, çok sevilecek ve besleyici bir lezzettir. Mercimek çocuklarımız için çok faydalı bir yemektir.

Bugün ne pişirsem diyenlere Etli mercimek tarifi
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2021 22:15

 Her çeşidi ile sofralarımızın lezzetine lezzet katar. Mercimek özellikle soğuk kış günlerin de çok tercih edilen bir besindir. Çorbası, yemeği, köftesi kısacası her şekilde severek yeriz mercimeği. Etli mercimek de, akşam sofralarımızı süsleyecek ayrıca bir lezzettir.

İlk olarak yeşil mercimeği ayıklayalım, yıkayıp bir gece önceden suya ıslatalım. Islattıktan sonra, derin bir tencerenin içinde haşlamaya bırakalım. Diriliği gidinceye kadar haşlanmasını bekleyelim. Daha sonra başka bir tencerenin içine yemek yağını koyalım ve içine soğanları yemeklik olarak doğrayalım. Soğanlarımız pembeleşene kadar kavuralım.

Diğer taraftan mercimeğimiz haşlanınca sudan çıkaralım ve süzelim. Soğan kavrulan tencerenin içine kıymamızı ilave edelim. Kıymayı suyunu bırakıp geri çekinceye kadar kavuralım. Bu arada domateslerin kabuğunu soyalım ve küçük yemeklik şeklinde doğrayıp tencereye ekleyelim.

Tuz ve karabiber ekleyip kavurma işlemine devam edelim. Diğer taraftan kaynamış ve suyu süzülmüş olan mercimeği, kıymanın içine koyalım ve karıştırmaya devam edelim. Önceden haşlanmış olan et suyu varsa ilave delim. Yoksa malzemelerin üzerini kapatacak kadar sıcak su koyalım ve tencerenin kapağını kapatarak pişmesini bekleyelim. Orta dereceli ateşte yemeğimizi piştikten sonra, dinlenmeye alalım. Yemeğimiz dinlendikten sonra, sıcak olarak servise sunalım. Afiyet olsun.

 MALZEMELER

 4 su bardağı yeşil mercimek
 300 gr. Kıyma
 2 adet kuru soğan
 2 su bardağı et suyu
 3 yemek kaşığı yağ
 2 adet domates
 Tuz, karabiber