Bugün ne pişirsem diyenlere Şanlıurfa mutfağından üzlemeli pilav tarifi

Urfa mutfağı eşsiz yemeklerle doludur. Üzlemeli pilav, bir çeşit pirinç pilavı olarak bilinir. Şanlıurfa yöresinde ünlü olan Üzlemeli pilav diğer pilavların aksine daha lezzetlidir. Evde yapmakta üstelik çok daha kolaydır. Aşçılar eşsiz tarifi paylaştı

Bugün ne pişirsem diyenlere Şanlıurfa mutfağından üzlemeli pilav tarifi
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2022 02:07

Türk mutfağının zengin yemek çeşitlerini barındırmaktadır Şanlıurfa. Şanlıurfa'da yapılan yemeklerin lezzeti doğrusu başka olmaktadır.

Şanlurfa'da yapılan Üzlemeli pilav şimdilerde herkesin çok merak ettiği tarifler arasında yer almaktadır. Evde sizde pilav yaparken bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Üzlemeli pilav doyurucu olduğu kadar aynı zamanda da lezzetlidir.

Bu bereketli pilav Urfalıların en sevdiği yemekler arasında yer almaktadır. 

 Lütfiye AKALIN  Tandırlıktan Gelen lezzet sayfasında Üzlemeli pilav tarifini paylaştı. Tarif için gerekli olan bilgiler şu şekildedir. 

Malzemeler (6 Kişilik)

½ kg çekirdeksiz üzüm 1 bardak nohut 300 gr yağsız kuşbaşı et 1 bardak kara pekmez 1 su bardağı sadeyağ 5 bardak pirinç Tuz Hazırlanışı Nohutlar iyice haşlanarak kabukları soyulur ve ortadan ikiye bölünür. Et bir tencereye konularak su ilavesiyle pişirilir. Et, suyunu çekince yağ ilave edilerek kavrulur.

.jpg

Yıkanıp bir saat suda bekletilmiş üzüm, önceden hazırlanmış mukaşşer nohut ve tuz tencereye konulup bir su bardağı pekmezle bir taşım kaynatılır. Bu karışıma üzleme denilir. Beyaz pilav** pişirilip servis tabağına alınır.

Üstü üzleme ile kaplanır. *Üzleme, çekirdeksiz kuru üzüm, pekmez, mukaşşer nohut ve yağsız kuşbaşı etten yapılan ve pilavın üzerine serilen karışımdır. Urfa ağzında (y) harfinin düşmesiyle üz şeklinde söylenen yüz sözcüğünden türetilmiştir. **Sade pirinç pilavı.

Önemli Bilgiler:

Pirinci 1 gün önceden ıslatmaya dikkat edin. Pilavda kullanacağınız malzemelerin iyi kalitede olmasına özen gösterin.

Pilavda kullanacağınız etin dondurulmuş buzluk etinden değil yeni alınmış etten olmasına dikkat edin.

Tarifteki ölçüleri iyi ayarlayın.

Bu bilgiler doğrultusunda yapacağınız pilav çok lezzetli olacaktır. Ve bu tarifi arkadaşlarınızla da paylaşmayı ihmal etmeyin

Yararlanılan Kaynak: Şanlıurfa Belediyesi Resmi Sitesi