Büyük Annelerin yaptığı gibi yağ çekmeyen puf puf kabaran pişi tarifinin püf noktası..

Pişi diğer adlarıyla bişi, bavırsak, bavursak, tuzlu lokma, halka, mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile yapılan bir hamur işidir. Kahvaltılarda yapılan bu lezzet eski zamanlarda arife günü yapılarak komşulara dağıtılırdı! Yağ çekmeyen pişi tarifi

Büyük Annelerin yaptığı gibi yağ çekmeyen puf puf kabaran pişi tarifinin püf noktası..
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2022 16:59

Pişi, Türk mutfağında uzun yıllardır tüketilen bir yiyecek. Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi olan pişi ister sade ister peynirli yapılsın en iyi lezzetlerden biri. Türk mutfağı haricinde balkan mutfağında da çokça tüketilen yiyeceklerden biri olan pişi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin en başında yağ çekmemesi yer alıyor. Pişi yaparken yağ çekmemesi için uygulamanız gereken bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu bilgiler sayesinde yağ çekmeyen pişi yapabileceksiniz.

MALZEMELER

Bir kilo un

İki adet yumurta

İki Yemek kaşığı tuz

Bir paket yaş maya

Aldığı kadar ılık su

YAPILIŞI

İlk olarak derin bir yoğurma kabına unu boşatın. Unun üzerine iki yemek kaşığı kadar tuz ilave edin. Un ile tuzu eşit şekilde dağılacak şekilde karıştırın. Sonra el ile unun ortasına bir çukur şeklinde havuz açın. Açılan havuzun içine bir paket yaş maya el ile ufak parçalar haline getirilerek boşaltın.

Hazırladığınız karışımın üzerine ılık su ilave ederek ilk önce havuzun içinde mayanın erimesini sağlayın. Havuzun içe doğru un alarak yavaş yavaş hamur haline gelmesi sağlayın. Hamuru yoğurduktan sonra kulak memesinden biraz katı halde yoğurulan hamuru, yaklaşık bir saat mayalanması için sıcak bir ortamda muhafaza edin.

Bekletilen hamuru ufak bezeler halinde eşit parçalara bölün. Bir yandan da sıvı yağı kızması için ocağa koyun. Beze şeklindeki hamurlarınız tabak büyüklüğünde açın ve ortasına oklava yardımı ile delik yapın. Bu aşamadan sonra yağınız yeteri kadar kızın hamurları yağa atmaya başlayın. Her tarafı eşit pişecek şekilde kızartın. Kızaran pişileri, fazla yağını çekmesi için havlu kâğıt serilmiş tepsinin üzerinde bekletin. Daha sonra soğumadan sıcak olarak tüketin.

Pişi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı uyarılar!

* Pişi yaparken kullanılmış yağ kullanmayın

* Pişi yaparken unu iki kez eleyin

* İçli pişi yapacaksanız iç malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin

* Pişiyi pişirirken ocağın altı ne çok açık nede az açık olmasın. Orta ayarlamayı yapın

* Pişilerin tamamını tüketmeyecekseniz ağzı kapalı bir saklama kabı içerisinde veya büyük bir tencere içerisinde saklamaya özen gösterin. Aksi takdirde dışarıda bekleyen pişiler kurur. 

Kaynak: Hurriyet.com.tr