Canan Karatay'ın Önerdiği Çorba En Faydalı Çorba Çıktı

Genelde Canan Karatay, Kelle Paça çorbasını önermesiyle biliniyor. Oysa Karatay'ın önerdiği başka bir çorba daha var. Tirşik çorbası..

Canan Karatay'ın Önerdiği Çorba En Faydalı Çorba Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2022 20:14

Canan Karatay daha önce Tirşik çorbasını önermişti. Karatay'ın bu önerisini bir çok beslenme uzmanı da doğrularken son dönemde en çok aranan çorbalardan biri haline geldi. Tirşik çorbası özellikle Türk mutfağında daha çok  Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde tüketilen çorbalardan biri.

Canan Karatay söz konusu çorbayı tavsiye ederken  ''Antioksidan içeren tirşik çorbası şifasının kaynağı çorbanın içindeki andırın otu. "Bunu kışın bol bol yerseniz grip olmazsınız." açıklamasında bulunuyor.

Öte yandan İhlas Haber Ajansı'nda yer alan bir haberde herkesi şaşkına çevirdi. 

Kahramanmaraş'ta bağışıklık sistemini güçlendiren tirşik çorbası sokaklarda 1 liraya bardak bardak tüketiliyor.

Kahramanmaraş ve çevre illerin yöresel yiyecekleri arasında yer alan tirşik çorbası doğallığı, lezzeti ve aromasıyla sofraların vazgeçilmezi arasında bulunuyor.


Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde engebeli arazilerden toplanan yeşil yapraklı tirşik otu, yöre halkı tarafından önce temizlenip birkaç kez yıkanıyor.


İnce ince doğranan tirşik otu içerisine döğme, nohut, tarhana gibi ürünlerin karışımıyla bir gün bekletiliyor.


Yüksek ateşte yaklaşık 2 saat pişirilen tirşik çorbası içilmeye hazır hale geliyor.
Birçok hastalığa karşı koruyucu kalkan görevi üstlenen tirşik çorbası Kahramanmaraş sokaklarında da bardakla satılıyor.


Tirşik çorbasının bardağını 1 liradan satan Mehmet Uzun, “Biz bu otu dağlık alanlardan topluyoruz ve içine döğme, nohut, tarhana ve un ilave ederek üzerini örtü ile kapatarak bir gün bekletiyoruz. Daha sonra büyük kazanlarda pişirip burada bardak bardak satıyoruz. Tirşik çorbası bağırsak, beyin hastalığına birebirdir. Özellikle kış mevsiminde içilmesi sağlık açısından faydalıdır” diye konuştu.

TİRŞİK NERELERDE BULUNUR?

Tirşik daha çok Akdeniz ikliminin uzandığı yerlerde doğal olarak yetişmektedir. Adana , Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde bolca bulunan Tirşik en çokta Kahramanmaraş'ta yapılmaktadır. 

Kahramanmaraş'a gelen çok sayıda gezgin ve ziyaretçi kentte Tirşik çorbası içmekte ve bu çorbanın tadına baktıktan sonra yıllar geçse de unutmamaktadır.

Canan Karatay tarafından önerilen bu çorbayı ne yazık ki ülkenin diğer bölgelerinde yapabilmek pekte mümkün değildir.