Çay yaparken içine 1 tutam ekleyin çayın çok daha lezzetli olmasını sağlıyor

İster kahvaltıda ister akşam yemek sonrasında çay içmek bir keyiftir. Milli içeceğimizdir Çay... Lezzetli çay herkesin hakkı. Çay yaparken lezzetli olmasını sağlamak aslında hiçte zor değil! Bazı püf noktaları bilmek yeterli oluyor. Lezzetli çay tarifi

Çay yaparken içine 1 tutam ekleyin çayın çok daha lezzetli olmasını sağlıyor
Yayınlanma Tarihi : 16 Kasım 2022 19:39

Çay vazgeçilmezim diyorsanız lezzetli çay içmeniz için bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız

Çay vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltısında olsun akşam dinlenmesinde olsun çay sofralarımızdan eksik olmaz. Milli içeceklerimizden biri olan çayın daha lezzetli nasıl yapılacağı hep merak konusu olmuştur. Usta çayçı olmadan sizde evde lezzetli çaylar yapabilirsiniz. 

Haberciniz.biz tarafından yayınlanan bir haberde çay yaparken bilinmesi gereken püf noktalar tek tek paylaşıldı; Sizlerde çay yaparken bu püf noktalara dikkat ederseniz lezzetli çay yapmanız mümkün olacaktır.

Evet çay yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalar bu şekilde! Sizlerde arkadaşlarınızın çay yaparken lezzetli çay yapmalarını istiyorsanız bu bilgileri onlarla paylaşın. Milli içeceğimiz olan çay en güzel şekliyle içilmeyi hak ediyor.

bagel-4291496-960-720.jpg

ÇAY SİMİT YANINA DA ÇOK İYİ GİDİYOR :)

Çay yaparken yapacağınız çayın iyi olması için çeşme suyundan yapmayın. Çeşme suyu genelde kireçli olduğu için çayın lezzetsiz olmasına neden olmaktadır.

Daha lezzetli bir çay demlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta kullandığınız demlik.

Cam, porselen veya toprak demlikte demlenen çaylar metal demlikte hazırlanan çaylara göre çok daha lezzetli olmaktadır..

KARBONAT MUCİZESİ

Köy kahvelerinde özellikle rastlarız çaya karbonat atılır, bu madde hem rendi hem de tadı etkilemektedir.

Çay asit ve bazik kimyasallara farklı tepkiler verir örneğin çaya limon sıkıldığında polifenollerin bazıları asitle reaksiyona girer ve çayın rengi hızlı bir şekilde sarıya döner, bunun aksine bazik karakterli karbonat eklendiğinde bu kimyasallar tepkimeye girerek çayın rengi kırmızımsı bir kahverengi bir renge kavuşur.

tea-4673356-960-720.jpg

şeker sadece çay içerken değil demlenirken de eklenebilir :)))

ŞEKER EKLEYİN

Çayın lezzetli olması için ayrıca demin yer aldığı demliğe 1 adet küp şeker veya bir tutam toz şeker ekleyebilirsiniz.

Bu işlemde çayın çok lezzetli olmasını sağlayacaktır.

KARANFİL EKLEYİN

Çaya farklı bir lezzet veya farklı bir aroma katmak istiyorsanız demlediğiniz çaya dört yada beş adet karanfil ekleyin

LEZZETLİ ÇAY NASIL DEMLENİR? TARİFİ NASILDIR?

Hürriyet'te yayınlanan bir içerikte; Lezzetli çay tarifinin püf noktaları paylaşıldı. Sizlerde bu tarife göre çay demleyebilirsiniz

Su 100 derecede kaynar ama Çay 100 derecelik suyla yapılmaz, ideal demleme sıcaklığı 75 derece civarıdır. Bu sıcaklığa ulaşmak için suyu kaynatıp biraz soğuttuktan sonra demliğe boşaltın. Bir diğer teknik de demliği doğrudan ocağın üzerine koyup kaynamasını beklemeden almak ve çaydanlığın üzerinde demlenmesini beklemek. Ancak bunun biraz daha usta işi olduğunu söyleyelim.

Demliğe suyu döktükten, yani çayı haşladıktan sonra bir kaşıkla karıştırırsanız çayınızın dibe iyice çökmesini, yüzeyde kalan yaprakların da aşağı inmesini sağlamış olursunuz. Çayı haşladıktan sonra kısık ateşte 15-20 dakika bekleyin ve çayı servis edin. Çayı demlendikten sonra yarım saatten fazla demlikte bekletmeyin. Demlenme süresinin uzaması da servis süresinin uzaması da çayınızın acılaşmasına neden olur.

Son olarak çayınıza karanfil, çubuk tarçın gibi baharatlar, portakal veya elma kabuğu gibi tat vericiler ekleyip farklı lezzetler yaratabilirsiniz. Belki de sizin asıl aradığınız aromatik bir çaydır, bu ihtimali göz ardı etmeyin. Afiyet olsun…

Kaynak: Hurriyet.com.tr - Haberciniz.Biz- Ulusalpost.com

İlgili Haberler