Ciğer pişirirken lokum gibi olması için denemeniz gereken pişirme tekniği

Ciğer en faydalı besinlerden biridir. Kırmızı et kadar tercih edilmeyen ciğer günümüzde özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki kentlerde çokça tüketilir. Peki lezzetli ciğer nasıl yapılır? Lokum gibi ciğer yapmanın püf noktaları nelerdir?

Ciğer pişirirken lokum gibi olması için denemeniz gereken pişirme tekniği
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 00:14

Diyarbakır'ın dört bir köşesinde ciğerciler bulunur. Sabah kahvaltısında bile ciğer tüketenlerin sayısı epey fazladır. Ciğer şiş belki de Diyarbakır'ın en gözde lezzetlerindendir.

Ciğer'in en iyisini yemek için Diyarbakır'a gitmeye gerekir derler.

Evde de ciğer pişirirken bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. Özellikle ciğeri tavada pişirecekseniz bu püf noktaları sakın atlamayın.

TAVAYI İYİCE ISITIN

Ciğerleri kavurmadan önce tavayı mutlaka iyice ısıtın Ardından tavaya yağı öyle ekleyin. Ayrıca tavanın geniş olmasına dikkat edin. Yağ yeterince ısınınca eğer ciğeri sade yapacaksanız sonrasında ciğerleri ekleyin. Altı hafifçe kızaran ciğerleri alt üst ederek karıştırın. Sonrasında ocağın altını kısarak ciğerleri sık sık karıştırın ve bu şekilde pişirin. Ciğerleri kurutmadan  ve yakmadan  pişirmek gerekmektedir. Ciğerinizin kuru olduğunu düşünüyorsanız pişirme aşamasında üzerine zeytinyağı ve birazda limon suyu gezdirin. Böylelikle ciğerinizin kuru olmasını engelleyecek ve lokum gibi yumuşacık olmasını sağlayacaksınız.

CİĞERİ SERVİS EDERKEN LEZZETİNE LEZZET KATACAK ÖNERİ

Minik bir kase içerisine 4 diş sarımsak dövülerek konulur. Üzerine 2 çorba kaşığı zeytinyağı eklenir. Biraz pul biber, karabiber ve kekik ilave edilir. 1 tatlı kaşığı da elma sirkesi eklenir. Tüm malzemeler minik kase içerisinde karıştırılır. 

Tek kişiyseniz bu ölçüler yeterli olacaktır.

Ciğerinizin üzerine bu karışımı gezdirdiğinizde ciğeriniz adeta lezzetli bir yemek haline dönüşecektir.

Ciğer Yanına Ne İyi Gider?

Ciğerlerinizi marulla veya cacıkla yiyebilirsiniz. Dilerseniz ayran veya kefir de içebilirsiniz. 

YUFKA İLE YEMEK DAHA LEZZETLİ

Ayrıca ciğerlerinizi yufka ile yerseniz daha lezzetli oluyor. Yufkaları tavada hızlıca ısıtın ve ciğerleri yerken bu yufkaların arasına koyarak tüketin. Çok daha lezzetli oluyorlar

İlgili Haberler