Dibi Tutmayan Pilav Yapmak Meğer Çok Basitmiş! Pilavı Pişirirken Herkes Denesin

Dibi tutmayan pilav yapmak aslında çok kolay. Yeter ki pilav yaparken özenle bu püf noktalara kulak verin. İşte dibi tutmayan tane tane Pirinç Pilavının püf noktaları ve tarifi...

Dibi Tutmayan Pilav Yapmak Meğer Çok Basitmiş! Pilavı Pişirirken Herkes Denesin
Yayınlanma Tarihi : 03 Aralık 2021 20:55

Pirinç Pilavı, Türk mutfağının her akşam yemeğinde olmazsa olmazıdır. İster kuru fasulye ister kebap yemiş olun mutlaka yanına pirinç pilavı olur. 

Pirinç pilavını yapmak ise çok kolaydır. Tek bilmeniz gereken adımları doğru etmek ve ölçülerine sadık kalmak.

Ancak bazen  pilavın dibi tutabilir veya lapa olabilir. Elbette bunlarında bir çözümü var. 

İşte En Doğru Pilav Yapmak Tekniği

-Dibi tutan pilav tenceresine temizlemek bazen işkence haline gelebilir. Hem dibini tutmasını engellemek hem de inci gibi bembeyaz pirinç pilavı yapmak için; Pirinçleri kavurduktan sonra üzerine suyunuzu eklemeden önce 1 veya 2 parça limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem pilavınızın dibi tutmayacak hem de pirinçleriniz inci gibi bembeyaz olacak. Ayrıca limon kabuğunun yanı sıra 2-3 damla limon da ekleyebilirsiniz.

-Eğer pilavınızın dibi tuttuysa kesinlikle çöpe atmayın. Dibi tutmuş veya yanmış pilavınızın üzerine 1-2 dilim beyaz ekmek koyun ve tencerenin kapağını kapatın. 3-4 dakika sonra ekmek dilimlerini tencereden alın. Ekmek dilimleri dibi tutmuş pilavınızda oluşan yanık kokusunu alacaktır. Ardından tahta kaçık yardımıyla dibine değdirmeden pilavınızı başka bir tencereye aktarın.

Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

Tarifimiz 2-4 Kişiliktir

Malzemeler

  • 1 su bardağı baldo pirinç
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 3-4 damla limon suyu
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1,5 su bardağı sıcak su

Yapılışı

İlk olarak pirinci sıcak ve tuzlu suda yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Ardından süzün ve bol suda yıkayın. Suyu iyice süzülen pirinci sıvı yağda kavurun. Pirinçleri kavururken tuzunu ilave edin. Hafif rengi dönene kadar kavurduğunuz pirinçlerin üzerine suyunu ekleyin. Ardından şeker, tuz ve limon suyunu ekleyin. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve pişmeye bırakın. Suyunu çeken pilavı ocaktan alın. Yaklaşık 10-15 dakika demlenmeye bıraktığınız pilavınız tarife hazır.

Kaynak: Ulusal Post