Dibi Tutmayan Tane Tane Pilav Yapmanın Püf Noktaları! Usta Aşçıların Uyguladığı Teknikle

Pilav yaparken çoğu kişi dibini tutturur. Oysa lezzetli ve dibi tutmayan pilav yapmak mümkün. İşte tane tane pilav yapmanın püf noktaları...

Dibi Tutmayan Tane Tane Pilav Yapmanın Püf Noktaları! Usta Aşçıların Uyguladığı Teknikle
Yayınlanma Tarihi : 03 Haziran 2022 11:44

Pirinç pilavı, sadece ülkemizde değil birçok ülkede de sofralarda önemli bir yeri vardır. Ancak en güzel hali Türk mutfağındadır. Bol yağından tutunda parlak yapısına kadar lezzetli ve doyucudur. Yapması basit olsa da hala bazı kişiler için korkutucudur. Çünkü birçok kişi pilavın dibinin tutmasından korkar. Aslında deneyerek pratikleşen pilav yapımımın sadece dibi tutması değil, lezzetli olması daha önemlidir. 

Pirinç Pilavının Püf Noktaları

Pirinç pilavı yapmanın bazı püf noktaları vardır. Örneğin; pirinci kavururken eklediğiniz tuz, daha sonra ekleyeceğinizden daha etkilidir. Limon, kavrulmuş pirincin rengi açarken, şeker tok bir tat almasını sağlar. Ayrıca tencerenin kapağını kapatmadan önce karıştırmanız, pirinçlerin tane tane olmasında da etkilidir. 

Şimdi geçelim anne usulü tane tane pilav tarifimize...

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 3 çorba kaşığı tereyağı
  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 3 su bardağı sıcak su
  • 3-4 damla limon suyu
  • 2 adet küp şeker

Yapılışı

İlk olarak pirinçleri ılık ve tuzlu suda en az 30 dakika bekletin. Ardından süzün ve iyice yıkayın. 

2 çorba kaşığı sıvı yağ ve 2 çorba kaşığı tereyağı pilav tenceresine aktarın. Tereyağları eridikten sonra pirinçleri içerisine atın. Ardından tuzunu ilave edin ve pirinçlerin rengi hafif dönene kadar kavurun. Ardından suyunu ilave edin. Limon suyunu, küp şekerleri ve kalan tereyağını üzerine ilave ettikten sonra birkaç kez karıştırın ve kapağını kapatın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve kısık ateşte 15-20 dakika suyunu çekene dek pişirin. Suyunu çeken pilavın üzerine havlu kağıt veya temiz bir havlu örtün ve kapağını kapatın. 

15-20 dakika demlendikten sonra servise hazır.

Önemli uyarı! Pilavı aynı gün tüketmeye çalışın! Ertesi gün tekrar tüketmeyin. Tekrar ısıtılan pilav unutmayın besin zehirlenmesine yol açabilir.

Tarifi arkadaşlarınızla da dilerseniz paylaşın böylece onlarda usta aşçıların sırrıyla anne pilavı yapabilirler