Eskiden Büyüklerimiz Çok Yaparmış. Tam da Vakti Gelmişken İşte Nar Şerbeti Tarifi

Nar Şerbeti, Türk mutfağına özgü bir şerbettir. Vereceğimiz tarifle kolay bir şekilde nar şerbeti yapabileceksiniz. En büyük faydası Nar Şerbetinin hazmı kolaylaştırmasıdır.

Eskiden Büyüklerimiz Çok Yaparmış. Tam da Vakti Gelmişken İşte Nar Şerbeti Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 03 Aralık 2021 19:10

Nar, kış mevsimin en sevilen meyvesidir. Bereket getirdiğine de inanılan narın sağlığa sayısız faydası da var. Özellikle bol miktarda C vitamini barındıran nar, demir ve potasyum bakımından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren nar, kolestrol ve şekeri de dengelemeye yardımcı olur. Kalp sağlığına iyi geldiği bilinen nar, kanser hücrelerinin gelişmesini de yavaşlatır.

Hal böyle olurken tüketmemek olmaz. Tane tane severek yediğimiz narın şerbeti de bir o kadar lezzetli ve güzel oluyor. Babaannemin de sık sık yaptığı nar şerbetinin tarifini sizlerle de paylaşmak istedik.

İşte hem sağlığınızı koruyan hem de ağızları tatlandıran Nar Şerbeti tarifi...

Malzemeler

  • 1,5 kilo nar
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 5 tane karanfil
  • 5 dilim limon
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 10 su bardağı su

Yapılışı

İlk olarak narları iyice temizleyerek çıkartın. Geniş bir tencereye aldığınız narların üzerine şekeri ilave edin. Ardından geniş bir kepçe veya kaşık ile iyice ezin. Daha sonra su, tarçın, karanfil ve limon dilimlerini ilave edin. Orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca 15 dakika orta ateşte bırakın. Süre sonunca ocaktan alın ve soğumaya bırakın. 

Hazır olan nar şerbetini ince tel süzgeçten geçirerek başka bir kaba alın. Ardından buzdolabına kaldırarak soğumasını bekleyin. Yaklaşık 1-2 saat dinlendirdiğiniz nar şerbetiniz servise hazır.

Kaynak: Hürriyet - Ulusal Post

İlgili Haberler