Et pişirirken daha lezzetli olmasını sağlayan aşçılık taktiği, lokum et tarifinin yöntemleri

Et pişirirken herkes lokum gibi olmasını ister. Şimdi sizlere lokum gibi et pişirmenizi sağlayacak bazı püf noktalar vereceğiz

Et pişirirken daha lezzetli olmasını sağlayan aşçılık taktiği, lokum et tarifinin yöntemleri
Yayınlanma Tarihi : 04 Ağustos 2022 22:29

Kırmızı et pişirirken herkes yumuşak olmasını ve lokum gibi olmasını ister. Genelde et pişirirken uygulanan bazı yöntemler etin çok daha lezzetli ve yumuşacık olmasını sağlamaktadır. Çok sayıda usta aşçının uyguladığı et pişirme yöntemlerinden bazılarını sizlerle paylaşacağız.

TAVAYI DOĞRU SEÇİN

Et pişireceğiniz tava mutlaka yanmaz tava olmalı. Ayrıca tavada kesinlikle çizik olmamalı. Çizik olan tavalar da pişirilen etler hem lezzetsiz hem sağlıksız olur.

Et pişirirken bilmeniz gereken bazı püf noktalar daha var.

Örneğin et mutlaka dinlenmiş et olmalı. Buzdolabından çıkaracağınız etin bir süre oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Tercihe göre 10 dakika yeterli olacaktır. Hava çok sıcaksa etiniz bakteri üretebilir. Bu durum besin zehirlenmesine yol açabilir. 

ŞİMDİ PİŞİRME AŞAMASINA GEÇELİM

Eti pişireceğiniz tavaya mutlaka tereyağı ekleyin. Varsa kuyruk yağı da ekleyebilirsiniz. Etinizi kuşbaşı şeklinde doğrayın. Sonra tavaya ekleyin. Etinizi bir kaç dakika kavurun ve üzerine biraz zeytinyağı gezdirin.

Etiniz kavrulmaya devam ederken yarım limonu etinizin üzerine sıkın.. Bu işlemin ardından bir kaç daha kavurmayı sürdürün.

Etinizin daha lezzetli ve yumuşak olması için 1 şişe maden suyunu boşaltın. Maden suyu sayesinde etiniz lokum gibi yumuşak olacaktır. Bir kaç dakika daha etinizi kavurduktan sonra üzerine tuz ve baharatları ilave edin.

Bu yöntemler sayesinde etiniz yumuşacık olacak!

EN PRATİK ET PİŞİRME TARİFİ

Ayrıca Life724.com sitesinin youtube kanalında da et pişirirken işinizi kolaylaştıracak bir tarif paylaşıldı. Dilerseniz et pişirirken o tarifi de  deneyebilirsiniz.

İşte lokum gibi et pişirmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak o tarif