Evde taş gibi doğal ve lezzetli yoğurt mayalamak istiyorsanız uygulamanız gereken aşçılık sırları

Evde yoğurt yapmak sanıldığı kadar zor değil! Yoğurt yaparken bilmeniz gereken bir tarifimiz var

Evde taş gibi doğal ve lezzetli yoğurt mayalamak istiyorsanız uygulamanız gereken aşçılık sırları
Yayınlanma Tarihi : 14 Haziran 2022 02:04

Yoğurt en faydalı besinlerdendir. Uzmanlar yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri olduğunu belirtmekteler. Sindirim sistemine de faydaları bulunan yoğurt aslında mucizevi bir besin olarak dikkat çeker. Fakat üzülerek belirtmeliyiz ki yoğurdun tam faydalarından yararlanmak için evde yapılan yoğurtları tüketmek gerekmektedir. 

Çocuklar ve yaşlıların mutlaka yoğurt tüketmeleri önerilir. Diş ve kemik sağlığı için faydalı olan yoğurt en faydalı besinlerden biridir. Çok sayıda doktor ise en faydalı yoğurdun ev yoğurdu olduğunu belirtiyor. Eskiden herkes evinde köy yoğurdu kullanırdı. Şehirleşmenin artmasıyla birlikte marketlerden yoğurtlar alınır oldu.

Her mahallede bir yoğurtçu geleneği vardı. O yoğurtçulardan da eser yok şimdi. Çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri için ev yoğurdu tüketmelerini sağlamamız gerekiyor. Sizlerle evde nasıl yoğurt yapılır detaylı bir şekilde paylaşacağız. Sizler de başka arkadaşlarınızın yararlanması adına mutlaka bu tarifi onlarla paylaşın. Onların da evde doğal yoğurt yapmalarını sağlayın.

Yoğurt herkesin tüketmesi gereken doğal bir mucizedir! Özellikle büyüme yaşındaki çocuklara mutlaka yoğurt tükettirmeliyiz. Öğrendiğinizde hazır yoğurtları hayatınızdan çıkaracağınız bir tarifle karşınızdayız.

Posta'da yayınlanan bir içerikte evde taş gibi yoğurt mayalamanın tarifi verildi. 

Ev yapımı yoğurt malzemeleri

500 ml. günlük süt (mümkünse çiftlik sütü)
1 tatlı kaşığı yoğurt (oda sıcaklığında)


Ev yapımı yoğurt yapılışı

Sütü çelik bir tencereye aktarın, orta ateşte kaynamaya bırakın. Sütün üzeri köpük köpük olmaya başladığında tahta bir kaşıkla karıştırarak havalandırın. Havalandırma işlemi sonrasında kaynama noktasına gelen sütü kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirmeye devam edin. Yoğurt mayalayacağınız cam, toprak ya da seramik bir kabı temiz bir mutfak örtüsünün orta kısmına alın. Kaynayan sütü kaba boşaltıp, ılınmaya bırakın. Mayalanma işlemi için uygun sıcaklığı anlamak adına serçe parmağınızın uç kısmını sütün içine sokun.

Süt ne çok ılık ne de çok sıcak olmalı, parmağınız sütün ısısına 1'den 10'a sayana kadar dayanmalı. Mayalama için kullanacağınız yoğurdu, küçük bir kasede mayalanmayı bekleyen az miktarda ılık sütle karıştırdıktan sonra kaba ekleyin ve tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Sütün sulanmadan buharlaşması ve hava alması için öncelikle kabın üzerine tel bir süzgeç ya da hava alan pamuklu bir tülbent kapatın. Sonrasında mayalanan sütün sıcaklığını koruması için alt kısmında kalan örtüyle çevresi ve üzerini kapatın. Ortalama 6 saat sonrasında üzerini açtığınız yoğurdu, çok fazla hareket ettirmeden üzerini kapatıp buzdolabına alın. Kıvamlı olması için mümkünse bir gün boyunca dinlendirdikten sonra üstten üstten aldığınız yoğurdu servis edin.

 

Evet evde evde yoğurt yapmak işte bu kadar kolaydır! Mutlaka deneyin ve arkadaşlarınıza da önerin