Fırında Tavuğu nar gibi kızartmak için pekte bilinmeyen mutfak sırrı

Fırında tavuk pişirirken pek bilinmeyen bir mutfak sırrı vereceğiz. Türk mutfağının en lezzetli tavuk yemeğini böylelikle siz yapmış olacaksınız.

Fırında Tavuğu nar gibi kızartmak için pekte bilinmeyen mutfak sırrı
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2022 20:56

Fırında bütün tavuk yaparken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Herkesin başına mutlaka gelmiştir. Onca saat fırında kalan tavuğun çıktıktan sonra içinin pişmemesi ve çiğ kalması sorunu.

Bu sorunu çözmek aslında çok kolay. İşini bilen ev hanımlarının büyük bir bölümü nar gibi kızaran tavuklar için bu yöntemi uyguluyorlar.

PİŞİRME ÖNCESİ HAŞLAYIN

Yapmanız gereken çok basit. Fırında bütün tavuk yapacağınız zaman mutlaka tavuğunuzu haşlayın. Evet yanlış duymadınız bütün halinde tavuğunuzu yaklaşık 15 dakika kadar haşlayın. Sonrasında tavuğunuzu tencere içerisinden çıkarın. Fırına haşlanmış olarak sürün. Üzerine birazda limon sürerseniz nar gibi kızarmasını sağlayacaksınız.

TAVUĞUN SUYUYLA DA PİLAV YAPIN

Haşlamış olduğunuz tavuğun suyunu da ziyan etmeyin. İster bulgur ister pirinç pilavı yapacak olun pilavınızın içerisine normal su yerine bu sudan ekleyin. Pilavınız çok daha lezzetli olacaktır. Hem fırında nar gibi kızarmış tavuğunuz hem de çokça lezzetli bir pilavınız pişmiş olacak.

Bir çok usta yemekçi de tavuğu önce haşlayıp fırına sürmektedir. Özellikle fırınının pişirme derecesine güvenmeyenler bu yöntemi deneyebilirler. Ayrıca tavuğunuzun fırındaki pişme süresi de çok kısa olacaktır.

Fırından tavuğunuzu çıkardığınızda her bir lokmanız ağzınızda lokum gibi dağılacaktır. 

İlgili Haberler