Gaziantepli Ahmet Ustanın Aşçılık Sırlarıyla Firik Pilavı Pişirmenin Sırrı! Tane Tane Olmasını Sağlıyor

Türk mutfağında Firik pilavı önemli bir yer tutar! Özellikle Gaziantep yöresinde yapılan bu harika pilavın tarifini sizlerle paylaşacağız! Üstelik Gaziantepli Ahmet Yıldırım Ustanın verdiği aşçılık sırlarıyla

Gaziantepli Ahmet Ustanın Aşçılık Sırlarıyla Firik Pilavı Pişirmenin Sırrı! Tane Tane Olmasını Sağlıyor
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2022 10:47

Firik Pilavının yapılışı hep merak edilmiştir! Doktor Tarif blogspot adresinde firik pilavının ayrıntılı bir tarifi paylaşıldı! Sizlerde bu lezzet sırlarıyla evinizde firik pilavı yapabilirsiniz.

Gaziantep, Hatay ve Kilis bölgesinde sıkça yapılan firik pilavı tarifini denemeye ne dersiniz? Firik, buğday daha olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Başak daha yeşil ve tam kurumamış haldeyken, başaklar kesilir ve destelenir. Daha sonra bu desteler ateş üzerinde tütsülenir. Arkasından kabukları soyulur ve firik elde edilir. Firik közlenerek bulgur haline getirilir. Firik pilavı yenirken ağza gelen harika isli tat, bu yüzdendir.

 Firik pilavı malzemeleri:

 • 1 kilo kemiksiz koyun eti

 • 1 kâse pilavlık bulgur

 • 1 kâse firik

 • 1 yemek kaşığı biber salçası

 • 1 yemek kaşığı domates salçası

 • 1 su bardağı nohut

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı

 • Bir miktar karabiber ve tuz

 Firik pilavı tarifi:

 Bir kere bir gece önceden nohudu suya koyun ve bekletin.

 İşe başlarken bir tencereye koyun etini koyun. Üzerini kapatacak kadar su ilave edin ve tencerenin altını yakın. Etler kaynamaya başlayınca bir miktar tuz ve karabiber ilave edin.

 Arkasından geceden ıslatılan nohudu ve biber salçası ile domates salçasını tencereye koyun ve karıştırın. Etler yumuşayıncaya kadar tencerede kaynamasını bekleyin.

 Etler pişince tencereden etleri ve nohudu alın ve kalan suya daha önce yıkamış olduğunuz firik ve bulguru atın. Bunlar pişince üzerine zeytinyağı gezdirin ve nohutları ilave edin. Arkasından pilavı demlenmeye bırakın.

 O arada ayrı bir tavada haşlanmış etleri güzelce kızartın.

 Şimdi bir servis tabağına firik pilavını koyun ve üzerine kızarmış etleri dizin.

 Firik pilavı servise hazır oldu bile.

Öte yandan Show TV ekranlarında yayınlanan Turgay Başyayla İle Lezzet Yolculuğu 270. Bölümünde; Firik pilavı tarifi paylaşılmıştı! O tarifi aşağıdan izleyebilirsiniz

 

Kaynak: Doktor Tarif - Blogspot