Geleneksel Tarhana Çorbası Nasıl Pişirilir? Kokusu Tüm Sokağı Saracak Tarhana Tarifi

Tarhana Çorbası, Türk mutfağında genişçe bir yer tutar. Geleneksel tarhana tarifini ise herkes bilmez! İşte Anne elinden çıkmış gibi tarhana çorbası tarifi

Geleneksel Tarhana Çorbası Nasıl Pişirilir? Kokusu Tüm Sokağı Saracak Tarhana Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 23 Şubat 2022 00:09

Tarhana çorbası Türkiye'nin dört bir yanında özellikle kış aylarında bolca tüketilen çorbalardan biridir. Çok sayıda evde tarhana mutlaka bulunur. Marketlerde ve pazarlarda satılabildiği gibi aktarlarda da bulunan tarhana belki de yapılışı en kolay çorbalardan biridir.

Organik ürünlerle üretilen tarhanayı satın almış olsanız bile pişirme yöntemini iyi bilmek gerekiyor.

Aksi takdirde pişireceğiniz tarhana çorbanız ziyan olabilir.

Sözcü gazetesinde yayınlanan bir haberde geleneksel tarhana çorbasının tarifi paylaşıldı.  Bu tarif doğrultusunda tarhana çorbanızı yaparsanız gerçekten çok ama çok lezzetli bir çorba pişirmiş olacaksınız. 

20212fekim2f112ftaarhana2faa-25802874.jpg

Tarhana Çorbası Tarifi’nin Malzemeleri:

3 yemek kaşığı toz Tarhana
1 Çorba Kaşığı Salça
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Nane
Tuz
1 Çay Kaşığı Kırmızı biber


Tarhana Çorbası Tarifi’nin Yapılışı:

1 çorba kaşığı tereyağı tencereye alıp, eritin. 1 çorba kaşığı salçayı tencereye ekleyip yağda kızdırın. 5 su bardağı suyu ilave edin. Başka bir kabın içinde de, 1 su bardağı suya, tarhanayı ekleyip karıştırın.


Kaynamakta olan tencerenin içine bu karışımı ilave edin. 15-20 dakika pişirin. 1 çay kaşığı nane ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber ilave edip servis yapın.

ÖNEMLİ NOTLAR: Çorbanızın dibi tutmasın diye, tarhana  çorbasını pişirirken mutlaka sürekli olarak karıştırın. Çorbanızın kıvamını iyi ayarlamaya çalışın ve yukarıdaki ölçülerle hareket edin. Aksi takdirde çorbanızın lezzeti kaçabilir. FOTOĞRAFLAR: A.A

İlgili Haberler